Anasayfa / Mobil / Siri ile Neler Yapılabilir

Siri ile Neler Yapılabilir

iphone 2

Reklamlar

Türkiye’de tam anlamıyla kullanıma geçilmesede “Siri” sayesine telefonunuzda bulunan birçok özelliği sesli olarak çalıştırabilirsiniz. ios 8’de  dil desteklerinin açıklanmasıyla , Türkçe siri için kullanıcılar biraz daha beklemesi gerektiği sonucu ortaya çıktı. Peki nedir bu siri ? Siri ile neler yapabiliriz ?

1.Ayarlar Kontrolü 

Reklamlar

Siri iOS 7 ile birlikte artık sesi açmak, parlaklığı ayarlamak gibi komutları yerine getirebiliyor ama bunların arasında 3G’yi kapamama gibi bir seçenek Siri internet üzerinden çalıştığı için yok. Belki önümüzdeki yıllarda bütün kelime veri tabanı cihazlara sığarsa daha derinleştirilmiş ayar seçenekleri görebiliriz.

iphone 1

2.Uçak takip
 
Siri’nin en değişik özelliklerinden biri: Üstünüzden bir uçak mı geçiyor? Siri’ye sorun, size hangi uçak olduğunu ve uçuş hakkındaki bilgileri versin.

3. Maç Sonuçları

Ne kadar Türkiye için pek faydalı olmasa da Siri’den Spor ligleri yada takımlar ve oyuncular hakkında bilgi alınabiliyor. Ben özellikle bu özelliği çok zayıf görüyorum, çünkü bilgiler Yahoo’dan geliyor veYahoo Sports çoğu ligi için düzgün veri sağlamıyor.

sinema

4. Film İncelemeleri ve Sinema Programı
 
Siri’de bir film aratınca film hakkında tanıtım ve incelemeler çıkıyor. Incelemeler Rotten Tomatoes’dan. Puanları IMDb’den almasındansa daha iyi yapılmış bir tercih. Apple direk iTumes bağlantısı ile filmi satın alma seçeneği sunuyor. Sinema ise ülkemizde hiç desteklenmiyor. Desteklenen yerlerde gösterim saatlerinden bilet alma seçeneği var.

5. Alarm 

Çok basit bir özellik ama çok kullanışlı. Siri’ye “Beni 10 saat sonra kaldır” gibi bir cümle söyleyip ona göre alarm kurmasını sağlayabilirsiniz.

6. Twitter

Siri twitter özelliği sayesinde sesli olarak birçok komutu kullanabilirsiniz. Örneğin: X kullanıcı ne diyor? dediğiniz zaman aradığınız kullanıcının son twitlerini görebilirsiniz. Buna benzer birçok özelliği kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi Siri ile birçok kolaylık sağlanmış durumda. Telefon kullanımını gayet zevkli hale getiren ve kolaylaştıran bir özellik. ios 9 ile belkide müjdeli haberi duyabiliriz fakat bunun için biraz beklememiz gerekecek.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*