Anasayfa / Mobil / Hangi Uygulama Ne Kadar Kota Harcar

Hangi Uygulama Ne Kadar Kota Harcar

Ülkemizde “Mobil internet” paketleri fiyatı oldukça yüksek olduğundan, internet kullamına dikkat etmemiz gerekmektedir. Gün içinde sürekli olarak kullandığımız birçok uygulama vardır. Navigasyon, Chrome (tarayıcı), E-mail , Whatsapp, Youtube, instagram gibi uygulamalar internet kotamızı oldukça etkilemektedir.

Reklamlar

Uygulamaların kota harcama miktarı, kullanım duruma göre değişiklik göstermektedir fakat anlık olarak kotanızı takip ederek, hangi uygulamada daha fazla kota harcadığınızı analiz edebilirsiniz.

Öncelikle ayarlara nasıl girdiğimize ve bilgileri nereden göreceğimizi kontrol edelim.

Reklamlar

Android Telefonlar

Ayarlar / Ağlar / Mobil Veri seçeneklerine giriş yapıyoruz.

Mobil veri

Üst alanda bulunan tarih seçeneklerinden , kontrol etmek istediğiniz tarih aralığını belirleyin ve seçin. Örnek olarak 22 Ocak – 21 Şubat tarih aralığını kontrol edelim.

veri kullanimi

Açılan ekranda son bir aylık veri kullanımımı takip edebiliyorum.

Kullanım raporum aşağıdaki gibidir. Aktif bir internet kullanımı sonrası

Chrome 315 MB , Yandex navigasyon 165MB , Youtube 141 MB

Olarak görünüyor. Çok aktif navigasyon kullanımına rağmen oldukça düşük bir veri miktarı var. Tarayıcı ve Youtube belirli aralıklarla kullanıldığı zaman çok fazla kota harcamamaktadır. Mail , instagram ve whatsapp gibi uygulamalar da standart kullanımda çok fazla kota harcamamaktadır.

 

iPhone telefonlar

iPhone telefonlarda hücresel veri kullanım analizi için aşağıdaki yolu takip edin.

Hücresel Kullanımı” bulun

Ayarlar’a basın. Genel’e basın. Kullanım’a basın. Hücresel Kullanımı‘na basın.

iphone hücresel

Şu anki dönem ve Şu anki dönemde dolaşım seçeneğinde kullanımınızı analiz edebilirsiniz. Ayrıca uygulamalar’ın hücresel veri kullanım izinlerini de kontrol edebilirsiniz.

uygulamalar

Bu sadece kullanımınızı analiz etmek için oldukça faydalı bir yoldur. Günlük veya aylık olarak internet kota harcamalarınızı takip edebilirsiniz. Özellikle navigasyonu aktif olarak kullanan kullanıcılar, Navigasyon çok kota yer mi ? şeklinde sorular yöneltmektedir. Gördüğünüz gibi , aylık aktif bir kullanım sonrası oldukça düşük bir kota miktarı yansımaktadır. Sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

2 yorum

  1. Yurtdışı nda (Bulgaristan) cep telefonu geceyarısı GPRS ile saniyede 4,77 mg harcama yaparak 6 dakikada 500 mg harcamaya ulaşabilir mi? Bir ayda 750 MB internet (çoğunlukla GPRS) harcarken 1 gece yarısı 10 dakika içinde kendiliğinden böyle bir tüketim mümkün mü? Yanıtınızı için teşekkür ler

    • Serkan Çataltaş

      Selam, Olabilir evet bu konuda net birşey söylemek biraz zor. Örneğin hızlı bir bağlantınız varsa, yüksek kalitede bir video izleyerek çok kısa sürede yüksek miktarda veri kullanabilirsiniz. Detaylı ve net bilgiyi edinebilmek için yukarıdaki gibi uygulama internet kullanım raporlarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Ayrıca operatörünüzle görüşürek internet kullanım detaylarını edinebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*