Anasayfa / Mobil / Android hangi verileri otomatik yedekler

Android hangi verileri otomatik yedekler

Android telefon veya tabletlerde birçok veriler otomatik olarak yedeklenir. Hangi verilerin otomatik olarak yedeklendiğini, hangi verilerin Google hesabınızı kullanarak getirilebileceğini açıklayacağız. Böylece verilerinizin güvende olduğunu kolayca anlayabilirsiniz veya bazı uygulama verilerini kendiniz yedeklemek için gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Reklamlar

Google otomatik olarak neleri yedekler?

Chrome tarayıcı verileri: Chrome tarayıcısını kullanırsanız, yer işaretleriniz Chrome senkronizasyon hesabınızla senkronize edilir.

Sistem Ayarları : Android cihazlar bazı sistem ayarlarını da senkronize eder. Örneğin, Android, Wi-Fi ağları için kaydedilmiş şifreleri depolar ve bunları kullandığınız her bir Android cihazında alır. Ayrıca parlaklık ve zaman aşımı süresi gibi ekran ayarlarını da yedekler.

Reklamlar

Uygulamalar ve Diğer Satın Alınan İçerikler : Satın aldığınız veya yüklediğiniz tüm uygulamalar Google hesabınıza bağlanır. Yeni bir Android cihaz kurduğunuzda, Android önceden yüklediğiniz uygulamaları otomatik olarak indirmeyi ve yüklemeyi önerecektir.

Smart Lock Şifre Verileri: Bilgisayarlarınızda Chrome kullanıyorsanız ve Şifreler için Smart Lock etkinse, kayıtlı şifreleriniz yalnızca Chrome’daki mobil cihazlarda değil bazı uygulamalarda da senkronize edilir.

Kişiler, E- postalar , Dokümanlar ve Takvimler : Android kişileriniz çevrimiçi olarak Google kişilerinizle senkronize edilir (bu kişilere Gmail’den veya özel Google Kişiler sayfasından erişebilirsiniz ), e-postanız Gmail hesabınızda güvenli bir şekilde saklanır ve takvim etkinlikleri Google Takvim ile senkronize edilir.

Fotoğraflar: Google Fotoğraflar’ı kullanırsanız, fotoğraflarınızı Google’ın sunucularına da geri yükleyebilirsiniz. Bu listedeki diğerlerinin çoğundan farklı olarak, bu özellik tam olarak gerçekleşmeden önce etkinleştirilmelidir.

Google, SMS Mesajları, Google Authenticator Verileri ve birçok özel ayarları kaydetmemektedir. Telefonunuzu değiştirmeden veya format atmadan önce, cihazınızdan bu yedekleri manuel olarak almanız gerekmektedir. Her ihtimale karşı, telefonunzda herhangi bir yedekleme yazılımı veya özelliği varsa, bu uygulamayı kullanarak tüm yedeklerinizi almanızı öneririm. Yine de telefonunuzu kaybederseniz veya çalışmaz duruma gelirse, Google yukarıdaki verileri otomatik olarak kaydetmektedir. Yeni telefona geçip hesabınızı açtıktan sonra otomatik olarak bu veriler yeni telefona aktarılmaktadır.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*