Anasayfa / Google Chrome / Google Chrome 79’daki yenilikler

Google Chrome 79’daki yenilikler

Google, Chrome 79 güncellemesi bugün yayınlandı. Yeni güncelleme, CPU kullanım tasarufu ve birçok güvenlik iyileştirmeleri içeriyor. İşte Google Chrome 79 güncellemesinde göze çarpan özellikler;

Reklamlar

İşlemci ve batarya tasarrufu

Chrome 79, otomatik olarak sekmeleri dondurma özelliği sayesinde, siz farkında olmadan, arka planda açık olan sekmelerin CPU ve batarya kullanımını düşürmektedir. Bu düşük CPU kullanımı, dizüstü bilgisayarınızın pilinin de daha uzun süre dayanacağı anlamına gelir. Otomatik sekme dondurma ile, Chrome arka planda bulunan sekmeleri bir süre otomatik olarak “dondurur”. Sekmede açılan web sayfası, senkronize etmek, reklam yüklemek veya başka işler yapmak için CPU’nuzu kullanmaz. Chrome, sekmeye geri dönene kadar web sayfasının etkinliğini “duraklatır”. Kısacası, bir sekmeyle etkileşime girmiyorsanız ve bir süre arka planda bıraktıysanız, Chrome arka planda çok fazla CPU kullanmasını durduracaktır.

Daha iyi parola koruma!

Google , Chrome 79’da “Daha iyi şifre koruma” getirdiğini açıkladı. Bunlar hemen kullanılamayacak, ancak Google bunları etkinleştirdikçe önümüzdeki birkaç hafta boyunca kademeli olarak kullanılabilecek. Chrome, kullandığınız bir şifre sızdırılmış bir veritabanında bulunduğunda sizi uyarır, masaüstünde phishing sitelerine karşı gerçek zamanlı koruma sağlar ve kaydedilmiş şifreleri phishingden şüphelenilen bir siteye girdiğinizde sizi uyarır. Bu değişikliklerin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için Google’ın Güvenlik Blogunu ziyaret edebilirsiniz.

Reklamlar

Bilgisayar ve Telefon Arasında Pano Paylaşımı

Chrome Senkronizasyonunu etkinleştirdiyseniz ve bir Android telefonda aynı Google hesabını kullanıyorsanız, Chrome artık panonuzu bilgisayarınız ile Android cihazlar arasında senkronize edebilir. Bu özelliği kullanmak için hem bilgisayarda hem de Android cihazında Chrome 79’un yüklü olması gerekir. Bu gereksinimi karşılarsanız ve her ikisinde de aynı Google hesabıyla oturum açtıysanız, bir web sayfasını sağ tıklayıp menüde “Kopyala [Android Cihaz Adı]” seçeneğini görürsünüz. Google bazı nedenlerden dolayı bu özelliği varsayılan olarak devre dışı bırakırsa, etkinleştirmek için “Flags” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Web’de Sanal ve Artırılmış Gerçeklik (WebXR)

Chrome 79’da, hem sanal gerçeklik (VR) hem de artırılmış gerçeklik (AR) deneyimleri için tasarlanmış WebXR API’sini kullanılır. Bu özellik Chrome 67’den bu yana Chrome’da mevcuttu ancak kararlı sürümde yayınlanmamıştı. Masaüstü sistemlerde, WebXR Oculus VR, OpenVR (SteamVR tarafından kullanılır) ve Windows Karışık Gerçeklik kulaklıklarını destekler. Android’de, Google Daydream ve Cardboard ile çalışır. Geliştiriciler artık VR ve AR deneyimlerini web üzerinden sunabiliyorlar.

Google, altı haftada bir yeni Chrome sürümleri yayınlar. Chrome 80’i 4 Şubat 2020’de yayınlanacak. Bakalım gelecekte hangi özellikler bizi bekliyor..

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*