Anasayfa / Google Chrome / “Bağlantınız gizli değil” [Çözüldü]

“Bağlantınız gizli değil” [Çözüldü]

Herhangi bir siteye erişmeye çalıştığınızda “bağlantınız gizli değil” hatası mı görüyorsunuz? Cevabınız evet ise, bu makalede, bu bağlantı hatası mesajının ne anlama geldiğini, olası nedenlerini ve çözüm yolunu anlatacağız.

Bağlantınız gizli değil hatası ne demektir ?

Bazı web siteleri hâlâ Hypertext Transfer Protocol yani güvenli olmayan HTTP kullanıyor. “Bağlantınız gizli değil” uyarısı, tarayıcınızın, güvenli olmayan bir siteyi ziyaret ettiğinizi size bildiren bir uyarı mesajıdır. Sonuçta tarayıcılar, SSL sertifikaları doğrulanamadığı için web sitesine erişmenizi engeller. Hatayı görmenizin temel nedeni budur.

Reklamlar

“Bağlantınız gizli değil” çözüm yöntemleri

Ayarlar > Ağ ve İnternet > Ara Sunucu (Sol Menü en altta) gidin. Betik adresi bölümünde  http://127.0.0.1 ile başlayan bir adres mevcut ise durumu kapalı konumuna getirmeniz gerekiyor. Ama maalesef burada küçük bir sorun çıkıyor kapatsanız bile Ara sunucuya tekrar giriş yaptığınızda tekrar aktif olduğunu göreceksiniz. Peki nasıl kapatacağız?

  • Windows Tuşu’ + ‘R’ tuş kombinasyonuna basılı tutun ve açılan pencerede arama kısmına ‘regedit’ yazın ve ‘Kayıt Defteri’ni açın.
  • ‘HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings’ kayıt defteri yolunu izleyin ve açın.
  • Sağ tarafta bulunan dizin listesinde ‘ProxySettingsPerUser’ atamasını göreceksiniz. Sağ tıklayın ve açılan menü listesinde ‘Değiştir’ seçeneğini seçin ve değerini ‘1’ olarak değiştirin; ‘Tamam’ butonu ile kayıt edin.Ardından ”Ara Sunucuyu” tekrar kapattığınızda kapanacaktır.

Bütün bu işlemlerden sonra Bağlantınız gizli değil hatası çözülecektir. 

Reklamlar

1. Virüsten Koruma Yazılımınızı veya Güvenlik Duvarınızı Kontrol Edin

Bazen, virüsten koruma yazılımı garip SSL sertifikalarını veya bağlantılarını engeller. Bu durumda hatayı düzeltmenin en iyi yolu, virüsten koruma veya güvenlik duvarı yazılımınızdaki https tarama özelliğini kapatmaktır.

Virüsten koruma veya internet güvenliğinizin SSL bağlantılarını engellediğini düşünüyorsanız ve “SSL Tarama” özelliğini kapatacak hiçbir yazılım yoksa, denemek için programı geçici olarak devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

Örneğin avast anti virüs yazılımında; Ayarlar > Etkin Koruma > Web Kalkanı > Özelleştir’e gidebilirsiniz . Bir sonraki ekranda, “ HTTPS taramayı etkinleştir ” özelliğinin seçimini kaldırın ve “ Tamam ” düğmesine tıklayın.

Bitdefender’ı kullanıyorsanız, Ayarlar > Gizlilik Denetimi > Kimlik Avı Önleme seçeneklerine girerek “SSL Tara” özelliğini kapatabilirsiniz.

2. Sertifikasız sitelere giriş için hatayı gözardı edin

Bu yöntem, yukarıda belirttiğim gibi SSL bağlantı hatasını yok saymanın ve atlamanın bir yoludur. Sorunu kalıcı olarak çözmek için kullanılamaz. Ancak, siz tekrar göstermeyi seçene kadar Chrome tarayıcınızdaki SSL hatalarıyla ilgili tüm uyarıların kaybolmasını sağlar.

Masaüstünüzde Google Chrome kısayolunu sağ tıklayın ve “ Özellikler ” i seçin. Aşağıdaki kodu, hedef dizinin sonuna resimdeki gibi ekleyin.

ignore-certificate-errors–

3. Bilgisayarınızdaki SSL Durumunu Temizlemeyi Deneyin

Windows internet seçeneklerinden SSL durumunu silmek sorunu giderebilir. Windows’ta SSL durumunu temizlemek için şu adımları izleyin:

  1. Google Chrome Ayarlar simgesini ve ardından Ayarlar’ı tıklayın.
  2. Gelişmiş ayarları göster’i tıklayın.
  3. Ağ altında Proxy ayarlarını değiştir’i tıklayın. İnternet Özellikleri iletişim kutusu görüntülenir.
  4. İçerik sekmesini tıklayın.
  5. SSL durumunu temizle” yi ve ardından Tamam’ı tıklayın.
  6. Chrome’u yeniden başlatın.

4. Bilgisayar saat / tarih ayarlarınızı otomatik olarak seçin

Sorunun en yaygın nedenlerinden biri de cihazınızın tarih saat ayarlarının güncel olmamasıdır. Ayarları düzenlemek için; Tarih ve saatin üstüne sağ tıklayıp “Tarih/Saat ayarla” seçeneğini tıklayın.

5. DNS ayarlarını kontrol edin

Deneyebileceğiniz bir sonraki şey DNS sunucularınızı değiştirmektir. Google’ın Genel DNS’sini (8.8.8.8 ve 8.8.4.4) veya Cloudflare DNS’sini ( 1.1.1.1 ve 1.0.0.1) kullanırken bu tarz sorunlar ortaya çıkabilir.

Bunu Windows’ta yapmak için ağ bağlantısı özelliklerinize gidin ve “DNS sunucu adresini otomatik olarak al” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

Dns adresi nasıl değiştirilir ? Resimli anlatım

6. Tarayıcı önbelleğini temizleyin

Explorer, Google Chrome, Mozilla firefox gibi tarayıcılarda, zaman zaman tarayıcı önbelleğiniz ve çerez bölümünüz aşırı yüklenebilir ve hataya neden olabilir. Tarayıcı önbelleğini temizlemek için tüm tarayıcılarda CTRL + Shift + Delete kısayol tuşunu kullanabilirsiniz.

Sonuç:

Yukarıdaki çözüm yöntemleri muhtemelen sorununuzu çözecektir. Bağlantınız gizli değil hatasını almaya devam ediyorsanız, yorum atmanız halinde yardımcı olabilir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. adamsınız 1 aydır heryerde arıyorum çözüm bulamıyorum fakat şuan yapabildim kral adamsınız sırf size yorum atabilmek için kaydoldum adamsınız

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*