Anasayfa / Multimedya / Fotoğrafın çekildiği yeri nasıl öğrenirim

Fotoğrafın çekildiği yeri nasıl öğrenirim

Gün içinde internette gezinirken birçok resim ile karşılaşıyoruz. Peki bu resimlerin nerede çekildiğini öğrenebilir miyiz ? Google görsel aramaları kullanarak, fotoğrafların çekildiği yeri öğrenebilirsiniz. Karşınıza çıkan resimler gerçekten de duyurulduğu gibi o yere mi ait yoksa başka bir yerde mi çekilmiş kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Özellikle sosyal medya’da insanlar bilmediği fotoğrafların üzerine çeşitli yazılar yazarak farklı bir yerde çekilmiş gibi gösterebilir. Bu gibi şüphe ettiğiniz durumlarda veya gerçekten de nerede çekildiğini çok merak ettiğiniz bir manzara fotoğrafını Google görsellerde arayarak, çekildiği yeri öğrenebilirsiniz. Peki Google bu sonuçları nasıl karşımıza çıkarıyor ? Bildiğiniz gibi arama motorları binlerce siteden aldığı milyonlarca veriler ile büyük bir bilgi hafızasına sahip. Aradığınız resmi, kısa süre içerisinde, bu resimle eşleşen milyonlarca resim içinde karşılaştırarak yüzde yüz doğru bilgiyi bize sunuyor.

Fotoğrafın çekildiği yeri nasıl öğrenirim ?

Google Görseller arama sayfasına giriş yapmak için tıklayın. Alternatif olarak arama alanında “Görseller” seçeneğine tıklayarak görsel aramalara giriş yapabilirsiniz.

Reklamlar

Aramak istediğiniz görseli Sürükle – Bırak yöntemi ile arama alanının üstüne sürükleyin. Arama sonuçlarında resim hakkında detaylı bilgiyi görebilirsiniz.

Bazı görsellerde arama sonuçları ingilizce olarak görünebilir fakat arama ekranının yanındaki bilgi ekranından detaylı bilgiyi görebilirsiniz. Aşağıdaki görselde Akdamar Adası’na ait bir görselin arama sonucunu görebilirsiniz.

Yöntem hakkında yorumlarınızı veya sormak istediklerinizi yorum alanını kullanarak bize iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*