Anasayfa / Multimedya / Youtube kanal-video nasıl şikayet edilir

Youtube kanal-video nasıl şikayet edilir

Youtube, milyonlarca içeriğin bulunduğu bir platform. İçerik oluşturma ve paylaşma o kadar popüler hale geldiki, her zaman faydalı içeriklerle karşılaşmıyoruz. Youtube’un hayatımızın her noktasına dokunmasıyla birlikte, Youtube hakkında şikayetler de artmaya başladı.

Reklamlar

Çocuklar için zararlı gördüğünüz bir video veya izinsiz görüntünüzün çekildi bir video şikayet konusu olabilir. Youtube için yapılan şikayetlerin birçoğu çocuk kanalları ile alakalı oluyor.

Peki şikayet ederek bir Youtube kanalının kapatılmasını sağlayabilir miyiz ? Youtube Türkiye bu konuda oldukça hassas davranıyor. Eğer gerçekten zararlı bir içerik varsa ve yeterli sayıda şikayet alıyorsa, bu içerik Youtube’dan mutlaka kaldırılmaktadır.

Reklamlar

Youtube kanalı nasıl şikayet edilir ?

Şikayetler iki ana kategori altında alınmaktadır. İlgili şikayet konusuna göre aşağıdaki seçeneklere tıklayın;

Güvenlik ve Kötüye Kullanımı Bildirme

Telif Hakkı İhlali Bildirimi

Kötüye kullanımı bildirmek için ilgili linke tıklayın. Sorunu en iyi ifade eden kategoriyi seçin (Taciz ve Siber Zorbalık, Başkasının Kimliğine Bürünme, Şiddetli Tehditler, Çocukları Tehlikeye Atma, Korunan Bir Gruba Karşı Nefret Dolu Konuşma, Spam ve Hilekarlık)

“Bildirmek istediğiniz kullanının kanal URL’sini girin” alanına kanal adını yazarak şikayetinizi yetkililere iletebilirsiniz.

Telif hakları bildirimi, (Örneğin; bir video’da izinsiz olarak görüntülerinizin yayınlanması ) için ilgili linke giriş yapın.

Formu doldurduktan sonra videonun bulunduğu URL adresini kopyalayarak şikayetinizi iletebilirsiniz.

Youtube şikayetleri, ortalama olarak 15 gün içinde cevaplanmaktadır. Bu süre içerisinde video da gerçekten ciddi suç unsurları tespit edilirse, daha da kısa süre içerisinde gerekli işlemler yapılmaktadır. Eğer şikayetinize dönüş alamıyorsanız Youtube yardım forumundan destek alabilirsiniz.

Şikayet etmek istediğiniz kanal veya video’yu yorum olarak bizlerle paylaşarak, daha fazla kişinin şikayet etmesini sağlayabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*