Anasayfa / Sosyal Medya / Facebook Yavaş Çalışıyor Sorunu Çözümü

Facebook Yavaş Çalışıyor Sorunu Çözümü

Facebook yavaşlık sorunu

Reklamlar

Facebook’ta yavaşlık yaşayan ve Facebook sayfalarında yavaşlık konusunda şikayet eden kullanıcılar için hızlandırma yöntemlerini anlatacağız. Sorunun birden fazla nedeni olabilir. Bu sorunun başlıcaları:

İnternetinizi yavaşlığı

Reklamlar

Tarayıcı virüsleri

Bilgisayar donanımsal sorunları

Bunlar Facebook’a girmenizi engelleyen başlıca nedenlerdendir. Sorun için sunduğumuz yöntemleri sırası ile deneyerek sorunu giderebilirsiniz.

İnternet Bağlantınızı test edin

TTnet veya Turknet gibi servis sağlayıcıların test sayfalarını kullanarak internet hızınızı test edebilirsiniz.

Hız testi yapmak için Tıklayın

Virüsleri Temizleyin

Virüslerden dolayı internet bağlantınız yavaşlamış olabilir. Aşağdaki programı kullanarak virüsleri temizleyin.

AdwCleaner programını indirip bilgisayarımıza kuruyoruz . AdwCleaner başlamadan önce, tüm açık programları ve internet tarayıcıları kapatın , sonra AdwCleaner simgesine çift tıklayın . Windows, AdwCleaner çalıştırmak isteyip istemediğinizi  soracaktır. Programın çalışmasına izin verin lütfen..İNDİR

adwcleaner01

Taramayı yaptıktan sonra virüsleri silebilirsiniz. Program virüsler hakkında size bilgiler verecektir.

adwcleaner02

Tarama bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Dns Değiştirmeyi Deneyin

Dns değişikliği yaparak Facebook’u hızlandırabilirsiniz.

Kullanacağımız Dns Adreslerimiz

8.8.8.8
8.8.4.4

1)İlk önce GÖREV ÇUBUĞU(TaskBar) ‘nun en sağında bulunan ekran ikonunasağ tıklayın.
2)Çıkan seçeneklerden ” Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç ” a tıklayın.
3)Açılan pencereden ” Yerel Ağ Bağlantısı ” yazan bağlantıya tıklayın.
4)Açılan pencerede ” Özellikler ” e tıklayın.
5)Yine açılan pencerede ” İnternet Protokolü Sürüm 4(TCP/IPv4) ” seçeneğini seçili hale getirin ve ” Özellikler” e tıklayın.

6) Açılan pencerede ” Aşağıdaki IP Adresini Kullan ” seçeneğini işaretleyip yine aşağıdaki ” Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan ” seçeneğinin altındaki DNS adreslerini istediğimiz DNS adresleriyle değiştiriyoruz ve onaylıyoruz.

 Dns Adreslerini değiştirdikten sonra tekrar deneyiniz.

 Donanımsal Sorunlarınızı Giderin

Bilgisayarınızda bulunan donanımsal parçalardan kaynaklı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu tarz sorunlarda sadece Facebook değil , bilgisayarınızda kullanmış olduğunuz bütün programlarda yavaşlık sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Özellikle laptop kullanıcıları için önerimiz bilgisayarın sıcaklık değerlerini kontrol etmeleridir. Yaz aylarında işlemcinizin aşırı derecede ısınmasından kaynaklı olarak yavaşlık sorunu yaşayabilirsiniz.

Önerilerimiz:

 

  • Laptop’unuzu düz zeminlerde kullanın. Kullandığınız alanın düz ve sert olması çok önemlidir. Bu sayede fanınızın sürekli kirlenmesini de engelleyebilirsiniz.
  • Kullandığınız alanda bilgisayarın havalandırma sisteminin kapalı olmaması gerekmektedir.
  • Bilgisayarınızı sürekli prize takılı olarak kullanıyorsanız , bataryanızı çıkartın. Batarya takılı iken bilgisayarınız aşırı derecede ısınabilir. Bu sıcaklık ekran kartı, işlemci ve yonga setlerini kötü yönde etkilemektedir.
  • Bilgisayarınızı internet ve ofis uygulamaları için kullanıyorsanız bu esnada güç seçeneklerinde güç tasarrufu modunu seçebilirsiniz. Bu tarz işlemler için aşırı performansa ihtiyacınız yoktur. Oyun veya grafik işlemciyi zorlayacak işlemler sırasında Yüksek performansı seçebilirsiniz. Bu sayede internet kullanımlarında aşırı derecede ısınma yaşamazsınız.
  • İleri düzeyde programlar veya oyunlar kullandığınız esnada arka planda çalışan bütün uygulamaları kapatmalısınız. Bu uygulamalar işlemcinizin aşırı derecede ısınmasına neden olur.
  • Kablolu internet kullanıyorsanız Wireless bağlantınızı devre dışı bırakın. Bu tarz gereksiz donanımları tasarruflu kullanarak ciddi anlamda güç tasarrufu sağlarsınız bu da tabiki cihazınızın ısınmasını engeller
  • Özellikle oyun kullanıcıları için Laptop soğutucularını şiddetle tavsiye ediyoruz. Soğutucular internet ve ofis uygulamalarında çok etkili olmasada oyun kullanıcıları için kesinlikle önemli bir bileşendir.

 

İşlemleri yapmanıza rağmen sorun devam ediyorsa yorum atarsanız tekrar yardımcı olabiliriz. Facebook sorunları hakkında sitemizde birçok konuda destek alabilirsiniz.

 

Reklamlar

2 yorum

  1. Isa Tugay Karakaya

    merhaba serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*