Anasayfa / Sosyal Medya / Facebook Virüsleri Nasıl Silinir ve Temizlenir

Facebook Virüsleri Nasıl Silinir ve Temizlenir

Reklamlar

Merhaba Ozengen.com takipçileri. Bugün Facebook ile yayılan ve bilgisayarınıza bulaşan Facebook virüslerini nasıl sileceğinizi, bu virüslerden nasıl kurtulacağınızı anlatacağız. Eski popülerliğini yitirmiş gibi görünse de Facebook hala en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri. İnternet üzerinde kullanıcılar bir site veya uygulamaya ne kadar fazla rağbet gösterirse, korsanların bu platformda virüsleri yayması o kadar kolay oluyor.

Facebook’da yayılan ve bilgisayar bulaşan virüslerin işlevleri her zaman farklılık gösteriyor. Virüslerin reklam gösterme, şifrelerinizi ele geçirme, habersiz internet kullanımı vb. gibi birçok farklı işlevleri olabilir. Akıllı telefonların kullanımının yaygınlaşması ile birlikte telefonumuza bu tarz virüslerin bulaşması daha da işi zorlaştırıyor.

Reklamlar

Telefonlarda ve bilgisayarlarda virüsü temizlemek için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

Virüs temizleme işlemlerinde MalwareBytes yazılımını kullanacağız. Windows, Android, ios ve diğer işletim sistemlerinde yazılımı indirmek için Tıklayın.

Cep telefonlarınızda, uygulamayı indirdikten sonra otomatik olarak kurulacaktır. “Scanner” menüsünü kullanarak tarama temizleme işlemlerini otomatik olarak yapabiliriniz. Malware temizleyici sayesinde zararlı yazılımları silebilirsiniz.

android malwarebytes

Bilgisayarlarımızda virüsleri temizlemek için son sürüme güncellenmesi gerekmektedir.  Güncelleme yapılmadan da tarama yapabilirsiniz fakat güncel virüsleri temizlemek için bu işlemi yapmak önemlidir.

Update işlemi tamamlandıktan sonra sol menüde bulunan “Scan” sekmesine tıklayarak tarama seçeneklerini görebilirsiniz.

Burada hızlı tarama , özel tarama veya detaylı tarama seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Malware taramaları için “Threat scan” seçeneğini kullanmanız yeterli olacaktır.

Tarama işlemi aşağıdaki gibi aşama aşama devam edecektir. Virüs tarama sırasında tespit edilen virüsleri bu ekranda görebilirsiniz. Tarama tamamlandıktan sonra virüsleri silebilir veya karantinaya alabilirsiniz. Tarama geçmişinizi “Reports” ekranından gözlemleyebilirsiniz.

Cihazımızı temizledikten sonra , yetki verdiğimiz uygulamaları da kontrol etmemiz gerekiyor. İzin verdiğimiz zararlı bir uygulama hesabımızda bizden habersiz etkinlikte bulunabilir.

İşlemden sonra tarayıcı ayarlarını sıfırlayınız. Chrome tarayıcıları sıfırlamak için;

chrome sıfırla

 1. Tarayıcı araç çubuğunda Chrome menüsünü chrome ayarlar  tıklayın.
 2. Ayarlar‘ı seçin.
 3. Gelişmiş ayarları göster‘i tıklayın ve “Tarayıcı ayarlarını sıfırlama” bölümünü bulun.
 4. Tarayıcı ayarlarını sıfırla‘yı tıklayın.
 5. Görüntülenen iletişim kutusunda Sıfırla‘yı tıklayın. Not: “Mevcut ayarlarınızı bildirerek Google Chrome’u daha iyi hale getirmemize yardımcı olun” onay kutusu seçildiğinde, Chrome ayarlarınız anonim olarak Google’a gönderilir. Bu ayarları bildirmeniz trendleri analiz etmemize ve gelecekte istenmeyen ayar değişikliklerini önleyecek çalışmalar yapabilmemize olanak sağlar.

Mozilla Firefox 

 1. Menü düğmesine ve ardından yardım düğmesine tıklayın.
 2. Yardım menüsünden Sorun giderme bilgileri’ni seçin.
 3. Sorun giderme bilgileri sayfasının sağ üst köşesindeki Firefox tarayıcısını sıfırla düğmesine tıklayın

İnternet Explorer

 1. Tüm Internet Explorer pencerelerini kapatın.
 2. Gelişmiş sekmesini seçip Sıfırla’yı seçin.
 3. Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla iletişim kutusunda Sıfırla’yı seçin.
 4. Internet Explorer varsayılan ayarları uygulamayı tamamladığında, Kapat’ı ve ardından Tamam’ı seçin.

Son olarak , Facebook hesabımıza giriş yaparak Ayarlar seçeneğine giriş yapıyoruz.

Solda bulunan Uygulamalar seçeneğine tıklayın.

Uygulama ayarları ekranında Facebook ile giriş yapılan uygulama listesini , izin verdiğimiz eklentiler, siteler ve oyunlar gibi tüm izinleri görebilirsiniz. Burada kaynağını bilmediğiniz bir uygulama varsa kaldırmanız gerekiyor.

Telefon, tablet veya bilgisayarlarınızda tüm işlemleri yaptıktan sonra virüsten kurtulmuş olacaksınız. Eğer hala cihazınızda virüs olduğundan şüpheleniyorsanız cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekecektir. Cihazınızda yedeklerinizi alarak işlemleri yapabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

2 yorum

 1. facebookta bir habere tıkladım chrome uzantıya eklendiayarlar + uzantıllara girmek istediğimde beni hem faceden atıyor hem chrome ayarlar sayfası kapanıyor virüs chrome ayarlar uzantılara yerleştti

 2. ya benım face hesabım güvenlik nedeniyle geçici olarak kilitlendi 2.aşama da kodu girdikten sonra http://www.facebookcom sayfasına ulaşılamıyor http 500 ERROR diye bir ekran geliyor karşıma ama bir türlü Fb ekibi bana ve benim gibi olan bir sürü arkdaş var hiç kimseye yardımcı olmuyorlar ne yapıcaz nasıl açıcaz bilmiyoruz lütfen yardımcı olun virüs taramayı indirdim taradım sildim yine herşey aynı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*