Anasayfa / Yazılım / Excel Word Powerpoint dosya uzantısı nedir

Excel Word Powerpoint dosya uzantısı nedir

excel word powerpoint uzantı

Reklamlar

Microsoft Office yazılımlarından Excel Word Powerpoint dosya uzantısı nedir ? Yeni sürümlerde dosya uzantılarının sonuna eklenen X uzantısı ne anlama geliyor. Bu konuda bilgi vereceğiz.

Excel Dosya uzantısı: XLS, XLSX

Reklamlar

Word Dosya uzantısı: DOC, DOCX

Powerpoint Dosya uzantısı: PPT, PPTX

Yeni office sürümlerinde eklenen X harfi dosyanın daha düşük boyutlu ve XML tabanlı olduğunu ifade etmektedir. DOC, XLS veya PPT dosyalarını sadece office sürümlerinde çalıştırabilirsiniz fakat X uzantılı dosyaları tüm Office uygulamalarında kullanabilirsiniz.

2007 Microsoft Office sisteminden itibaren, Microsoft Office’te .docx, .xlsx ve .pptx gibi XML tabanlı dosya biçimlerini kullanılmaktadır. Bu biçimler ve dosya adı uzantıları, Microsoft Word, Microsoft Excel ve Microsoft PowerPoint için geçerlidir.

XML nedir ? HTML ve XML belgeleri etiketlerle çevrilmiş metinler içerir; ancak iki dil arasındaki benzerlikler buraya kadardır. HTML’de, etiketler verilerinizin genel görünümünü (başlık satırları buraya konuyor, paragraflar buradan başlıyor, vb.) tanımlar. XML’de, etiketler verilerinizin yapısını ve anlamını, yani verilerin ne olduğunu tanımlar. XML biçimleri kullanıcılar veya büyük işletmeler için birçok yarar sağlar.

Diğer word uzantıları;Belge .docx Makro etkinleştirilmiş belge .docm Şablon .dotx Makro etkinleştirilmiş şablon .dotm

Diğer excel uzantıları; Çalışma kitabı .xlsx Makro etkinleştirilmiş çalışma kitabı .xlsm Şablon .xltx Makro etkinleştirilmiş şablon .xltm XML dışı ikili çalışma kitabı .xlsb Makro etkinleştirilmiş eklenti .xlam

Diğer powerpoint uzantıları: Sunu .pptx Makro etkinleştirilmiş sunu .pptm Şablon .potx Makro etkinleştirilmiş şablon .potm Makro etkinleştirilmiş eklenti .ppam Göster .ppsx Makro etkinleştirilmiş gösteri .ppsm Slayt .sldx Makro etkinleştirilmiş slayt .sldm Office teması .thmx

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*