Anasayfa / Yazılım / Türkçe En iyi Resim Düzenleme Programları Ücretsiz

Türkçe En iyi Resim Düzenleme Programları Ücretsiz

xnview

Reklamlar

XnView, yaklaşık 400 farklı resim formatını görüntüleyebilen ve 50 farklı formatta kayıt yapabilen bir araç. Bir klasör içindeki tüm fotoğrafları minyatür halde görüntüleyebildiğinden çok sayıda dosyayı aynı anda düzenlemek kolaylaşıyor. Ayrıca isterseniz belirlediğiniz fotoğrafları tam ekran slayt gösterisi olarak görüntüleyebiliyorsunuz.

XnView, farklı kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan üç sürüme sahip. En “hafif” sürümde aracın en saf halini kullanabiliyoruz. Diğer sürümlerdeki eklentiler burada bulunmadığından daha çok başlangıç seviyesindeki kullanıcılara hitap ediyor. Standart ve tam sürümler çok daha fazla özellik sunuyorlar: FTP desteği; ID3 etiketlerini okuma; JPEG2000 formatlı dosyaları açabilme.

Reklamlar

Araç aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok görüntüleme seçeneği sunuyor. Fotoğrafların yanlarında, haklarında detaylı bilgilerin sunulduğu bir alan bulunuyor. İsterseniz EXIF verisine tek bir tıkla ulaşabiliyorsunuz. Fotoğraflara çift tık yaptığınızda düzenleme modu açılıyor. Burada kırmızı göz düzeltme, parlaklık ve karşıtlık ayarlama gibi basit düzeltmeler yapabiliyorsunuz. Araçlar menüsünde daha pek çok faydalı özellik bulunuyor. İsterseniz buradan, sürücüde çift kopyası bulunan dosyaları otomatik olarak tespit edebilirsiniz.

İNDİR

 

Xnrepro

XnRetro, pek çok Instagram kullanıcısının beğenerek kullandığı bir araç. Fotoğraflarına eskitme efektleri eklemek isteyen milyonlarca kullanıcının tercihi XnRetro’dan yana. Elbette bunun bir sebebi var: Son derece basit bir ara birime sahip olan aracın sunduğu filtreler sayesinde çok hızlı bir şekilde eski fotoğraf görüntüsü elde etmek mümkün.

Fotoğraflarınıza aynı şekilde eski görüntüsü veren mobil uygulamalar da var. Ama hiçbiri masa üstünün rahatlığını ve hızını sunamıyor. XnRetro, fotoğraflarınıza uygulayabileceğiniz 20 farklı filtreye sahip. Işık efektleri sayesinde dakikalar içinde etkileyici sonuçlar elde etmek mümkün. Araç, fotoğraflarınıza ekleyebileceğiniz 30 adet çerçeve de sunuyor.

XnRetro, Instagram’da kullanmaya alıştıkları efektleri masa üstünde de kullanmak isteyenlerin tercih edebileceği bir araç. Fotoğrafların sağında yer alan çubukları kullanarak efektlerin etkisini belirlemek mümkün. Aracın bütünleşik dışarı aktarma seçeneği sayesinde, üstünde oynanmış fotoğrafları Facebook ve Flickr gibi sitelere göndermek çok kolay.

İNDİR

xnconvert

Diyelim ki DSLR kameranızla çektiğiniz RAW formatlı fotoğrafları Facebook’a yüklemek istiyorsunuz. Şu an internette, resim dosyalarının formatını değiştirmek için kullanabileceğiniz pek çok web hizmeti bulunuyor. Ama her bir fotoğrafı tek tek dönüştürmek, insanı çileden çıkartabilecek bir uğraş. XnConvert, farklı dosya formatlarıyla çalışmaktan kaynaklanan bu tür sorunları ortadan kaldırıyor. Araç sayesinde 400 farklı resim formatını dönüştürmek mümkün.

XnConvert sayesinde, formatını değiştirdiğiniz fotoğraflar üzerinde ufak tefek değişiklikler de yapabiliyorsunuz: Birkaç fare tıklamasıyla parlaklığı değiştirebilir ya da isterseniz filigran ekleyebilirsiniz. Klasik bir resim düzenleme yazılımında olması gereken tüm seçenekler burada da mevcut: Döndürme, kesme, yeniden boyutlandırma, filtreleme…

Çok sayıda resim dosyasının formatını değiştirmeniz gerektiğinde XnConvert sayesinde uzun süre bilgisayar başında kalmaktan kurtuluyorsunuz. Her bir fotoğraf üzerinde yaptığınız değişikliklerin sonucunu ön gösterimde görüntüleyebiliyorsunuz.

İNDİR

xnview

XnSoft’un sunduğu araçlar içinde en eğlenceli olanıXnSketch. Onun sayesinde fotoğraflarınıza yığınla efekt seçeneği arasından istediğinizi uygulayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı pastel boya resme dönüştürebilir, 2008 seçimlerinde Amerikan Başkanı Obama‘nın posterlerinde kullanılan “Hope” efektini uygulayabilirsiniz. Ücretli görüntü düzenleme yazılımlarında gördüğümüz tüm temel efektler burada da bulunuyor.

Çok hızlı bir şekilde resim düzenlemekte kullanabileceğiniz XnShell, adından da anlaşılacağı üzere kendisini Windows komut menüsüne eklemliyor. Aracı yükledikten sonra resim dosyalarına sağ tık yaptığınızda çıkan menüde pek çok hızlı düzenleme seçeneği bulunuyor: Resmi XnView ile açabilir, yönünü ve formatını değiştirebilirsiniz. XnShell, özellikle XnConvert’i açmanızı gerektirmeyecek, tek bir dosya formatını değiştirmeniz gereken durumlarda çok işe yarıyor. Yoğun bir şekilde ImageShack kullanan, fotoğrafçılığa meraklı kullanıcılar XnShell’i özellikle sevecekler çünkü resim dosyalarına sağ tıklayınca çıkan menüdeki seçenek sayesinde tek tıkla siteye resim yüklemek mümkün.

İNDİR XNSHELL İNDİR
Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*