Anasayfa / Bilişim / DBm sinyal gücü nedir dBm değeri kaç olmalı

DBm sinyal gücü nedir dBm değeri kaç olmalı

DBm ifadesi, RF ve AF frekanslarında teller ve kablolardaki sinyal gücünü tanımlamak için kullanılır. Sembol, bir milwatt’ın (1 mW) bir watt değerin 1/1000’e eşit olduğu (0,001 W veya 10 -3 W) “bir milwatt’a göre desibellerin” kısaltmasıdır . Bu birim, test laboratuarlarında yaygın olarak kullanılır. GSM ve Wi-Fi ağların yaygınlaşmasıyla çok sık kullanılmaktadır.

Reklamlar

Bir sinyalin P mW güç seviyesine sahip olduğunu varsayalım . Daha sonra sembolize dBm sinyal gücü, S dBm olduğu:

Reklamlar

S dBm = 10 log 10 P

1 mW’lik bir sinyal 0 dBm seviyesine sahiptir. 1 mW’den daha zayıf sinyaller negatif dBm değerlerine sahiptir; 1 mW’den daha güçlü sinyaller pozitif dBm değerlerine sahiptir. dBm değeri, 0(sıfır) ile -109 arasında değerler ile ifade edilir.

dBm değeri kaç olmalı ?

Dbm değeri sinyal gücünüze göre 0’dan başlayarak eksi değerlere doğru gider. Eksiye doğru büyüdükçe, sinyal kalitesi daha da düşer. GSM ağları için ortalama olarak sinyal kalitesini numaralandırmak gerekirse;

30 dBmHarikaMaksimum ulaşılabilir sinyal gücü.N / A
-67 dBmÇok iyiVeri paketlerinin çok güvenilir, zamanında teslim edilmesini gerektiren uygulamalar için minimum sinyal gücü.VoIP / VoWiFi, video akışı
-70 dBmTamamGüvenilir paket teslimi için minimum sinyal gücü.E-posta, web
-80 dBmİyi değilTemel bağlantı için minimum sinyal gücü. Paket teslimatı güvenilmez olabilir.N / A
-90 dBmkullanılmazAğ neredeyse kullanılamaz durumda.N / A

Bu değerler ağa göre farklılık gösterebilir. Örneğin Wi-fi ağlarında 0 ,  -50 arası güçlü, -50 -80 arası orta, -80’den sonraki değerler ise güçsüz olarak değerlendirilir. Android ve iPhone telefonlarda ağ sinyalinizi anlamak için çeşitli uygulamalar kullanabilirsiniz. Wi-Fi ağları için modem arayüzünüze giriş yaparak sinyal kalitesini ölçebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*