Anasayfa / Bilişim / Msconfig nedir nasıl kullanılır

Msconfig nedir nasıl kullanılır

Msconfig, windows sistem yapılandırma programı olarak bilinen, Windows 98 işletim sistemi ile birlikte gelen ve sonraki tüm sürümlerde kullanılan bir Microsoft yardımcı programıdır.

Reklamlar

Bir bilgisayarın nasıl başladığını, işletim sistemi başladığında hangi programlar ve hizmetlerin yükleneceğini yapılandırmanız için kullanılır. Sistem açılışıyla ilgili ayarlar, birkaç sekme altında toplanır ve bu ayarları uyguyarak bir sonraki açılışta belirlediğiniz ayarların devreye girmesini sağlayabilirsiniz.

Sistem yapılandırma menüsünde 5 adet başlık vardır.

Reklamlar
  • Genel
  • Önyükleme
  • Hizmetler
  • Başlatma
  • Ayarlar

Mscoonfig ekranına giriş yapmak için başlat çalıştır ekranına veya arama ekranına “Msconfig” yazıp enter’a basın

Genel sekmesi, Sistem yapılandırmasında varsayılan sekmedir ve bilgisayarın nasıl başlayacağını gösterir, varsayılan olarak Normal başlatma seçilmelidir. Önyükleme sekmesindeki ayarlardan herhangi birini değiştirdiyseniz veya herhangi bir programı veya hizmeti devre dışı bırakırsanız, Seçmeli başlangıç ​​seçilecektir. İşletim sistemi Seçmeli Başlangıç’ı kullandığında, Seçmeli Başlangıç‘ın kullanıldığını size hatırlatan bir uyarı verecektir.

Msconfig nedir

Önyükleme seçeneği, daha sonra sistem yapılandırma yardımcı programına eklenen bir özelliktir. Önceki sürümlerde Windows klasörü altında boot.ini adında bir dosya ile bu düzenlemeleri yapabiliyorduk. Gelişmiş seçenekler’de, önyükleme sırasında kullanılacak işlemci sayısı, maksimum bellek ve diğer hata ayıklama seçenekleri gibi ek ayarları yapabilirsiniz.

Hizmetler sekmesi , bilgisayarda çalıştırmakta olduğunuz Microsoft Windows hizmetlerini veya diğer program hizmetlerini etkinleştirmenizi veya devre dışı bırakmanızı sağlar.

Başlangıç ​​sekmesi, Windows kullanıcılarının çoğunun Sistem Yapılandırma yardımcı programına girmesinin en sık nedenlerinden biridir. Başlangıç ​​sekmesinde, bilgisayarınız her başlatıldığında açılan programlardan başlayabilir ve durdurabilirsiniz. Özellikle kendini açılışa yerleştiren zararlı yazılımları kaldırmak için oldukça sık kullanılır.

Araçlar seçeneği, tüm Microsoft Windows araçlarına hızlı erişim sağlar. Örneğin, olay Görüntüleyicisi aracına Aracı Adı listesinden Olay Görüntüleyicisi seçeneğini belirleyip Başlatma düğmesini tıklatarak erişebilirsiniz.

Msconfig, sistem yapılandırması ekranında değişiklik yapmadan önce dikkatli olmanızı öneririz. Yapacağınız herhangi bir hatada sistem açılamaz duruma gelebilir. Sadece gelişmiş kullanıcılar tarafından kullanılması önerilir.

 

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

3 yorum

  1. Yoruma yazdığım hesabim gizli olsun lutfen bakın bu hesap benim için çok onemli bulmam lazım instagram face mesincir bunların hepsine erişemiyorum ve bu hesabim da kişisel bilgilerim var yardım edin

  2. Ben hotmail hesabimin şifresini unuttum ve çok fazla yanlış şifre girdim ve hesabim engellendi 3 buçuk aydır hesabımı bulmaya çalışıyorum form gönderdim Migrosoft a support a ama hicbir çözüm olmadi eski telefonuma ve numarama erişim yok e postamı kuramadım bu yüzden güvenlik kodumu alamiyorum ve ben bu hesabı acalı 8 yılı geçti bilgilerimi hatırladığım kadarıyla yazdım ama olmuyor hesabim kilitlendi engellendi lütfen bana yardım edin aleyna_04[et]hotmail.com bu hesabımdan bahsediyorum lütfen biri bana yardım etsin artık bu hesap benim için önemli lutfen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*