Anasayfa / Donanım / Bilgisayarım Kaç Bit Nasıl Öğrenirim
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarım Kaç Bit Nasıl Öğrenirim

Bilgisayarım kaç bit nasıl öğrenirim ? sorunuza üç farklı yöntem ile bit değerini nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağız. 64 bit veya 32 bit Windows sürümünü çalıştırabilmesi için bilgisayarınızın bunu destekleyen bir işlemcisi olmalıdır. İşlemcinizin 64 bit veya 32 bit özellikli olup olmadığını işlemci modelinizin özelliklerinden kontrol edebilirsiniz.

32 bit ve 64 bit sistemler arasındaki en büyük fark, sistemde büyük miktarda rastgele erişim belleği (4 Gb’ın üstünde) varsa 64 bit işletim sitemi tercih edilmelidir. 64 bit işletim sistemi büyük miktarda belleği 32 bit işletim sisteminden daha verimli işleyebileceğinden, aynı anda birden çok program çalıştırılırken ve bunlar arasında sık sık geçiş yapılırken 64 bit’lik bir sistem daha hızlı yanıt verebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar & Windows Kaç Bit Nasıl Öğrenirim

Sistem bitini öğrenmek için 3 farklı yol vardır;

Sponsorlu Bağlantılar

1.Yöntem: Başlat’ ı tıklatın, arama kutusuna Sistem yazın ve sonra Denetim Masası’nı listede Sistem seçeneğine tıklayın veya bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere tıklayın.

Sistem özelliklerinde, Sistem türü seçeneğinde 64 bit işletim sistemi veya 32 bit işletim sistemi yazısını görebilirsiniz.

2.Yöntem: Başlat arama alanına sistem yazın ve arama sonuçlarından, Sistem bilgileri seçeneğine tıklayın.Sistem Özeti Gezinti Bölmesi’nde seçildiğinde, işletim sistemi şu şekilde görüntülenir: 64 bit sürümü işletim sistemi: X64 tabanlı PC görünür. İşletim sisteminin 32 bit sürümü için: X86 tabanlı PC görünür.

3.Yöntem: Başlat seçeneğine tıklayın. Çalıştıra veya arama alanına “Dxdiag” yazın. DirectX tanı aracı, sistem sekmesi altında İşletim sistemi seçeneğini göreceksiniz. Bu alanda işletim sisteminizin bit ve versiyon gibi bilgilerini görebilirsiniz.

Bu işlemleri yaparak sisteminiz hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınız hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler için sitemizde arama yapabilir ve ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir Yorum Yazın