Anasayfa / Donanım / Windows Driver Nasıl Silinir

Windows Driver Nasıl Silinir

Windows 7-8-10 işletim sistemlerinde Driver, sürücü nasıl silinir ? Driver’lar, donanım parçalarınızın işletim sistemi ile haberleşmesini sağlayan ve donanım parçalarının performansına direk etki eden yazılımlardır. Aşağıdaki resimli anlatımda örnek olarak, ekran kartı driver’ının nasıl silineceğini anlatacağız. Yazılım driverları her zaman güncel tutulması , bilgisayarınızın performansını arttırmanız için oldukça önemlidir. Bazı durumlarda driver’ı güncellemek yerine tamamen silip, yeniden yüklemek daha sağlıklı olacaktır.

Reklamlar

Driver silinmesi için program ekle/kaldır menüsünü veya aygıt yöneticisi servisini kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda bu iki işlemi de yapmanız gerekebilir.

Windows işletim sistemlerinde driver nasıl silinir ?

Denetim Masası / Donanım ve Ses’i / Aygıt Yöneticisi seçeneğine tıklayın veya Bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikle seçeneğinden aygıt yöneticisine giriş yapabilirsiniz. Burada silmek istediğimiz donanımı belirliyoruz.

Reklamlar

Örneğin ekran kartları “Görüntü bağdaştırıcıları” seçeneği altındadır.

Kaldırmak istediğimiz donanıma sağ tıklayıp “Kaldır” seçeneğine tıklıyoruz. Burada karşımıza çıkan bütün aşamaları onaylayarak driver silme işlemini tamamlayabilirsiniz. Eğer donanım’ı yüklemek için yazılım kullanıldıysa programlardan bu yazılımı da kaldırmanız gerekebilir.

Sürücünün yazılımını kaldırmak için Başlat’ı tıklatın, Ayarlar’ın üzerinde gelin ve Denetim Masası’nı tıklatın. Denetim Masası’nda Program Ekle/Kaldır seçeneğine tıklayın. Sürücünün bağlı bulunduğu yazılımı seçtikten sonra “Kaldır” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra driver tamamen silinmiş olacaktır.

İşlemler tamamlandıktan sonra sürücünün güncel yazılımını yükleyebilirsiniz. Eğer ethernet kartı gibi , internet bağlantınızı etkileyen bir yazılımı kaldırmak istiyorsanız, işleme başlamadan önce güncel driver’ı mutlaka indirmiş olmanız gerekiyor. Aksi durumda sürücüyü sildikten sonra internet bağlantısı kuramazsınız. İşlem hakkında sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*