Anasayfa / Donanım / Laptop, Dizüstü bilgisayara RAM eklenir mi

Laptop, Dizüstü bilgisayara RAM eklenir mi

Laptop , dizüstü bilgisayarlara ram eklenir mi ? Ekleniyorsa bu işlemi nasıl yapabilirim ? Bu soru neredeyse bütün laptop kullanıcıları tarafından sorulmaktadır. Masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi laptoplarda da ram yükseltme işlemini yapabilirsiniz fakat dikkat etmeniz gereken bazı kritik noktalar vardır.

Reklamlar

Laptopların ram slotları genellikle kolay erişilebilir alanlarda olduğu için, cihazınızın alt kapağını açarak ram yuvalarına kolayca erişebilirsiniz. Çok nadir de olsa bazı özel modellerde ram slotlarına erişilemediği için bu işlemi yetkili servislere yaptırmanız gerekebilir.

NOT: Ram değişimi sırasında laptopunuzun şarj cihazını ve bataryasını çıkardığınızdan emin olun.

Reklamlar

Bilgisayarınıza ram eklemek istediğiniz zaman yapmanız gereken ilk adımlar şunlarıdır;

  1. Laptopunuzda boş ram slotu var mı ?
  2. Boş slotum var fakat nasıl bir ram almanız gerekiyor ?
  3. Uyumlu ram modeli tespiti

laptop ram ekleme

Ram slotunun kontrolü için laptopunuzun arka kapağını açabilirsiniz. Ram kapakları genellikle iki vida ile kolayca açılabilir. Eğer ram slotunuzda boşluk varsa bir ram daha ilave edebilirsiniz.

Uyumlu ram modelini tespit etmek için en güzel yol, aktif kullanmış olduğunuz ram üzerinden kontrol etmekdir. Cihazınıza takılı olan ram modelini incelediğiniz zaman teknik bilgilere sahip olabilirsiniz. Bilgisayarınıza takılı olan ram’i çıkarıp, üstündeki modeli arama motorlarına yazdığınız zaman tüm özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Örnek olarak aşağıdaki ram’e sahip olduğunuzu düşünelim.

Laptop ram

Google’a kvr13s9k2/16 yazdığım zaman arama sonuçlarında ram özelliklerinin aşağıdaki gibi olduğunu görebiliyorum

Kingston KVR13S9K2/16 RAM 16 GB 1333 MHz DDR3

Bu ram 16 GB DDR3 ve 1333 Mhz özelliklere sahip. Yani alacağım ram’in DDR3 ve 1333 mhz olması gerekiyor.

Bu yöntem ile mevcut donanımınızı yükseltebilir veya ilave ram ekleyebilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken, uyumlu bir ram almaktır. Aksi durumlarda ram slotlarınıza uymayacaktır veya mhz uyumsuzluğundan dolayı cihazınız açılmayacaktır.

Ram satın alırken yukardaki bilgilere dikkat ettiğiniz sürece herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Farklı marka ram almanız herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Teknik özelliklerin aynı olması yeterlidir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*