Anasayfa / Yazılım / Bilgisayar’ı Otomatik Kapatma Nasıl Yapılır
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar’ı Otomatik Kapatma Nasıl Yapılır

Bilgisayarı otomatik olarak nasıl kapatabiliriz ? Bilgisayarımızı kullanırken bazı durumlarda işlemi bekleyemediğimiz anlar olabilir. Örneğin iş yerinde dosya indirmeyi başlatıp çıkmanız gerekebilir. Bu durumda bilgisayarınızı otomatik kapatmaya planlayarak, kapanmasını sağlayabilirsiniz. Otomatik kapatma işlemi için piyasada birçok programlar mevcut fakat biz bu işlemi programsız olarak yapacağız. Windows komut satırını kullanarak ,kapanma zamanı belirleyebilirsiniz.

Komutları kısayol menüsüne yazarak , komutların kısayol simgesini’de oluşturabilirsiniz. Şimdi işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.

Sponsorlu Bağlantılar

Otomatik kapatma nasıl yapılır ?

Masaüstüne sağ tıklayıp “Yeni / Kısayol” seçeneğine giriş yapın.

bilgisayar kapatma 1

Sponsorlu Bağlantılar

Kısayol öğesine komutumuzu yazıyoruz. Kapanma süremizi saniye olarak belirliyoruz. (Örneğin 1 saat 3600 saniyeye denk geliyor) son olarak kapanma esnasında ekranda göstermek istediğiniz bir not varsa bu alana yazabilirsiniz. Özellikle uzaktan bilgisayar kapatma gibi durumlarda bu özellik kullanılabilir. İleri diyerek kısayolumuzu oluşturuyoruz.

C:\Windows\System32\shutdown.exe -S -F -T 3600 -C “Bilgisayar 1 saat sonra kapatilacak ozengen.com”

Kapatma işlemini planlamak için oluşturduğunuz kısayola çift tıklayın.

bilgisayar kapatma 2

Kısayola tıkladıktan sonra kapanma planlanacaktır. Sağ alt köşede bildirim ekranını görebilirsiniz. “Oturumunuz kapatılmak üzere” uyarısını gördükten 1 saat sonra bilgisayarınız kapatılacaktır.

kapatma bilgilendirme

Planlı kapanma işlemini iptal etmek için shutdown -a komutunu kullanabilirsiniz. Bu işlem içinde kısayol oluşturabilirsiniz veya Başlat/ Çalıştır’a cmd yazarak komutumuzu yazıp işlemi iptal edebilirsiniz. “Oturum kapatma iptal edildi” uyarısını göreceksiniz.

kapatma iptal

Windows shutdown işlemi için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

 -i Arayuz gösterme -l Oturum kapatma Log Off -s Kapatma -r Yeniden Başlatma -a Kapatma işlemi iptal -m \\Ağdaki başka bilgisayarı kapatma -c Kapatma eki , Not vs. -f Kapatmaya zorlama

İşlemi gerçekleştirirken hata ile karşılaşan kullanıcılar yorum atarsa yardımcı olabiliriz. Sorularınızı yorum ile bizlere iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir Yorum Yazın