Anasayfa / Yazılım / “Windows Error Recovery” Hatası Çözümü

“Windows Error Recovery” Hatası Çözümü

windows error recovery

Reklamlar

Windows 7 , Windows 8 ve Windows 10 sürümlerinde çok sık karşılaşılan “Windows error recovery” ( Windows failed to start. A recent hardware or software change might be the cause) ekranı hatasından, aşağıdaki işlemleri yaparak kurtulabilirsiniz. Hatanın çözümü oldukça basittir.

Bu hatayla karşılaşmanızın başlıca sebepleri; Bilgisayarın hazır olmadan kapatılması, elektrik kesintileri , pc darbeler , disk arızaları.  Genellikler bilgisayar hazır olmadan kapatılması en sık karşılaşılan hatalardan biridir. Burada yapmanız gereken işlem oldukça kolaydır.

Reklamlar

Start Windows Normally seçeneğini işaretleyin.

1. Bilgisayar her açıldığında otomatik olarak “Launch startup repair (recomemmended” ekranı otomatik olarak seçili gelmektedir. Bu durumda sürekli bilgisayarınız onarma moduna geçip restart etmektedir ve bu bir döngü olarak devam eder.

2. Klavye ok tuşlarını kullanarak “Start Windows Normally” seçeneğini seçip, Windows’un normal modda çalışmasını sağlayın. Eğer donanımsal bir sorun yoksa bilgisayarınız sorunsuz olarak açılacaktır.

Diskinizi onarın.

Eğer yukarda bahsettiğimiz sebeplerden doları diskinizde bir problem oluştuysa, diskimizi onararak sorunu giderebiliriz. Windows’un kullanıcılara sunduğu “Chkdsk” disk onarma komutu ile işlemi yapabiliriz.

1. Launch Startup repair ekranını seçerek “Sistem kurtarma seçenekleri” konsoluna giriş yapıyoruz.

2. Açılan ekranda “Komut istemi” seçerek komut istemi penceresini açıyoruz. Komut İstemi, MS‑DOS (Microsoft Disk İşletim Sistemi) komutlarını ve diğer bilgisayar komutlarını yazmak için giriş noktası sağlayan bir Windows özelliğidir.

Aşağıdaki komutu yazarak enter’a basın. Alternatif olarak chkdsk c: komutunuda kullanabilirsiniz.

Chkdsk /f c: 
Diskteki hataları düzeltir. Diskin kilitlenmesi gerekir. Chkdsk sürücüyü kilitleyemezse, bilgisayarı yeniden başlattığınızda sürücüyü denetlemek isteyip istemediğinizi soran bir ileti görüntülenir.

chkdsk

Komutu yazdıktan sonra ekranda dosya doğrulama ve işleme penceresini göreceksiniz. Ekrandaki bu yüzdeler tamamlandıktan sonra penceredeki seçeneği kullanarak bilgisayarı yeniden başlatın. Bu işlemden sonra bilgisayarınız kesinlikle açılacaktır.

Sorun giderilmedi mi ?

Yukardaki işlemleri yapmanıza rağmen bilgisayarınız açılmıyorsa, işletim sisteminiz veya hard diskiniz fiziki olarak hasarlı olabilir. Bunu tespit etmek için sisteminizi yeniden kurmayı deneyebilirsiniz. Hard diskinizde sorun varsa , büyük ihtimalle Chkdsk işlemini’de tamamlayamayacaktır. Aldığınız hata ekran görüntüsünü bizlerle paylaşırsanız tekrar yardımcı olabiliriz. Ozengen Soru – Cevap adresinden sorularınızı iletebilirsiniz.

Kolay gelsin arkadaşlar.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

8 yorum

 1. Hocam pc güncellenirken elektirikler gitti .
  Oc yi açınca bu 2 seçenk çıkıyor karşıma
  -Start Windows Normally
  -Launch startup repair (recomemmended.

  Ama 2 seçenek de bir işe yaramıyor 2 sinide seçiyorum ilk menüye geri geliyor. Ne yapmam gerek bana yardımcı olurmusunuz.

 2. Launch restart şeydi yok bende

 3. Hocam merhabalar benim bilgisayar da söylediğiniz komutu girdim bilgisayar kapanmadi ne yapabilirim

 4. Boyle degerli bilgileri esirgemeyip bizle paylastiginiz icin tsk ederim
  Bu yazinizla sorunu cozdum

 5. Boyle degerli bilgileri esirgeyip bizle paylastiginiz icin tsk ederim
  Bu yazinizla sorunu cozdum

 6. Abi benim pc de recovery mavi ekran hatasi cikiyo hicnbi buton falan da yok lutfen yardim edermisiniz

 7. Ben aynı şekilde komut istemine hepsini yazıyorum ama sonunda 50 durumuyla olay günlüğüne günlüğe alınmış iletiler aktarılması diye hata veriyor

 8. Benim kasada disk yeri yok napmalıyım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*