Anasayfa / Yazılım / Google’da Word, Excel, Pdf Araması Nasıl Yapılır

Google’da Word, Excel, Pdf Araması Nasıl Yapılır

Google‘da Word, Excel, Powerpoint, Adobe PDF , Photoshop PSD gibi dosya türü aramalarını kolayca yapabilir, aradığınız dosyaları daha pratik bir şekilde bulabilirsiniz. Google arama motorunda, arama sonuçlarınızı iyileştirecek ve sizi doğrudan aradığınız konuya yönlendirecek birçok arama kodlarını daha önceki yazılarımızda sizlerle paylaşmıştık.

Reklamlar

Arama motorlarını etkin bir şekilde kullanmak ve aradığımız bilgiye kısa sürede ulaşmak oldukça önemlidir. Her bilgiyi internette bulacağımıza dair bir garanti yoktur fakat bulmamızın zor olduğu bir bilgiyi saatlerce aramak ve elimizde herhangi bir bilgi olmaması da oldukça kötü bir durum. Google’a yazacağımız küçük bir kod sayesinde istediğimiz dosya türü için arama yaparak, bu dosyaları nasıl bulacağınızı anlatacağız. Yöntem , tüm dosya türleri için geçerlidir. Örnek olarak kullanabileceğiniz dosya türleri; Microsoft Office Word: .doc, docx. Microsoft Office Excel: .xls, xlsx. Microsoft Office PowerPoint: .ppt, pptx. Microsoft Office Access: .mdb, mdbx. Video: avi, mp4, mkv, wmv, flv, 3gp, dat, mov. Ses: ogg, mp3, wav, mid. Resim: .jpeg, png, bmp, psd.

Pdf, Docx, Xml dosya araması nasıl yapılır ?

Dosyaları uzantılarına göre aramak için kullanacağımız komut filetype komutudur. Komutu 2 farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Reklamlar

1. Ozengen filetype:pdf  Boşluk bırakarak arama yaptığımız zaman, dosyanın içiğinde veya dosya adında bu isim geçiyorsa arama sonuçlarında görebilirsiniz.

2. Ozengen-filetype:pdf Araya tire (-) koyarak arama yaptığımız zaman sadece aradığımız kelimenin dosya isimlerinde geçtiği sonuçları görebilirsiniz.

Örneğin; içinde ozengen.com yazan dosyaları aramam gerekiyorsa 1. komutu , eğer sadece dosya adında ozengen.com yazan dosyaları arıyorsam 2. yolu denemem gerekmektedir. Özellikle ders notları ve konuları için arama yaparken bu 2 yöntem arasında oldukça fark vardır.

Filetype seçeneğini, aramak istediğiniz dosya uzantısı ile değiştirmeniz gerekmektedir. Tüm dosya uzantıları için aynı işlemi yapabilirsiniz.

Aramada kullanacağınız bu pratik yöntemler sayesinde istediğiniz içerikleri kolayca bulabilirsiniz. İsmini bildiğiniz veya bilmediğiniz tüm dosya tiplerini çok kolay bir şekilde bulacağınızı düşünüyoruz. Öğrenci arkadaşların özellikle bu arama komutlarını etkin bir şekilde kullanması gerek diye düşünüyoruz. Google arama ipuçları ve yöntemleri hakkında diğer makalelerimizi inceleyebilirsiniz. Doğru arama teknikleri.

Reklamlar

Bir yorum

  1. Saçma sapan sonuçların önünüze çıkmasını bu şekilde engellemiş oluyorsunuz. Teşekkürler paylaşım için

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*