Anasayfa / İnternet / Arama motorunda tırnak işareti kullanımı

Arama motorunda tırnak işareti kullanımı

Farklı arama yöntemleri ile Google araması yapabilirsiniz. Bunlardan biri de “Tırnak içinde arama” yöntemidir. Tırnak işareti araması, belirli bir kelimeyi veya cümleyi aramak veya filtrelemek için kullanılabilir. Bu durumda “tam eşleşme” hakkında konuşuyoruz.

Reklamlar

Tırnak içine bir kelime veya kelime öbeği koyduğunuzda, sonuçlar yalnızca tırnak içindeki kelimelerle aynı sırada olan sayfaları içerecektir. Bunu yalnızca tam bir kelime veya kelime öbeği arıyorsanız kullanın, aksi takdirde birçok yararlı sonucu yanlışlıkla hariç tutabilirsiniz. Google Çevrimiçi Yardım

Tırnak içinde aramayı kullandığınızda arama sonuçları tam istediğiniz gibi listelenir ve sonuçlar azalır. Bununla birlikte, bazen, tırnak işareti operatörü [“anahtar kelime”] ile yapılan bir Google araması, [anahtar kelime] olmadan aynı aramadan daha fazla sonuç verir.

Reklamlar

Örneğimizde, [“kırmızı opel astra”] için tırnak işareti içinde yaptığımız arama normal aramaya göre daha az sonuç getiriyor.

Tırnak içi arama, aramada “daha derine” iner

Google, bu yöntemi, tam eşleme arama isteklerinin bazen dizinlerinde daha derin görünmelerini sağladığını belirtiyor.

Google, daha alakalı belgelerin daha yüksek bir oranda yenilenebilmesi için dizinini katmanlara ayırır. Alıntılar kullanırsanız, belirli aramanızla eşleşen çok sayıda sonuç bulmak için daha fazla katman ararız. Bu, alıntıları olan bir aramanın, benzer bir aramadan daha derine inebileceği ve potansiyel olarak daha fazla sayıda sonuç verebileceği anlamına gelir.

Bir aramada tırnak işareti operatörünü kullandığınızda, Google, en iyi “kesin” arama sonuçlarını sunmak için dizininin birden çok düzeyinde arama yapar. Dizin üzerinden yapılan bu daha derin düzeyli arama, tam eşleme arama isteği olmadan, dizinin “normal” bir aramadan daha nitelikli sonuçlar bulabilir.

Etkin bir arama yapmak için tırnak işaretini kullanmanızı öneririz. Aradığınız döküman veya bilgilere bu yöntem ile daha kolay ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*