Anasayfa / İnternet / Google.com Ne Zaman Kuruldu

Google.com Ne Zaman Kuruldu

google-kurulus

Reklamlar

Google ne zaman kuruldu ? Google kuruluşu hakkında detaylı bilgiler sunacağımız bir yazı ile karşınızdayız. Google, stanford üniversitesinde okuyan, Lerry Page ve Sergey Brin tarafından kurulmuştur. Aslında kuruluş süreci Ocak 1996 bir araştırma projesi ile başladı. Bu tarihte google.stanford.edu domain’inden yayın yapan site, 4 Eylül 1998 yılında şirketleşerek 19 Ağustos tarihinde kullanıma sunuldu. Şirket günümüzde reklam teknolojileri ,arama motorları, sağlık alanı gibi birçok alanda yatırım yapan çok uluslu bir şirket haline gelmiştir. Gelirlerinin büyük kısmını Adwords’den sağlamaktadır.

Google gelişimini görsellerle incelediğimiz yazımızı inceleyebilirsiniz.Geçmişten günümüze Google

Reklamlar

Page ve Brin çok fazla röportaj vermediği için kuruluş aşamaları hakkında birinci ağızdan bilgiler bulunmamaktadır. Larry Page 1999 yılında Excite tarafından Google’a 1 milyon doların üstünde bir teklif geldiğini fakat, bu firmada istedikleri tutkuyu görmedikleri için satmaktan vazgeçtiklerini açıklamıştı. CEO Larry Page, bir arama motoru olarak Google’ın hedefinin ise internetin ”orantısız” yapısını düzeltmek olduğunu söylüyor. Page’e göre insanlık internete çok fazla veri giriyor ancak bu verilerden yeterince fayda elde edemiyor.

google-mountain-view

Google’ın merkezi Mountain View, California’dadır.Mountain View’de bulunan Google’ın merkez binası Googleplex olarak anılmaktadır. İsmi, Google ve kompleks ile googolplex kelimesinden türetilmiştir. Google’ın dünya çapında veri merkezlerinde bir milyondan fazla sunucuda çalıştığı, bir milyardan fazla arama isteğini işlediği ve kullanıcıları tarafından oluşturulan verinin gün başına yirmi dört petabayt olduğu tahmin edilmektedir. Kuruluşundan bugüne dek gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklıklar zincirinin meydana gelmesini sağladı.

google-britannia

Google’da resmi olmayan bir çalışma kültürü vardır. Kurumsal felsefesini “kötülük yapmadan da para kazanılabilir”, “takım elbise giymeden de ciddi olunabilir” ve “iş kamçılayıcı; rekabet eğlenceli olmalıdır” gibi özgür prensipler üzerine kurmuştur.

Günümüzde Youtube , Gmail, Chrome , Google Photo , Google Drive, Google+ gibi başlıca servisleriyle kullanıcılara birçok hizmet sunmaya devam etmektedir. Sadece internet dünyasında değil, sağlık , otomotiv gibi sektörlerde de oldukça aktif rol alarak insanlık tarihine damga vuran işlere imza atmışlardır. Yardım konusunda 1 milyar $’lık bir başlangıç sermayesi ile kâr amacı gütmeyen bir hayır organizasyonu olan Google.org aracılığıyla yardım çalışmalarını yürütmektedir.

Google şirketi hakkında sorularınızı ve fikirlerini yorum atarak paylaşabilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*