Anasayfa / Multimedya / Youtube Telif Hakkı Ihlali Şikayeti Nasıl Yapılır

Youtube Telif Hakkı Ihlali Şikayeti Nasıl Yapılır

Reklamlar

Youtube’da telif hakkı şikayeti nasıl yapılır ? Telif hakkı barındıran bir video nasıl yayından kaldırılır ? sorularına cevap vereceğiz. Telif hakkı, Youtube için oldukça önemli bir konudur. Telif hakkını ihlal eden bir içeriği, gerekli bilgi ve belgeler ile ispat ettiğiniz taktirde gereken tüm işlemler yapılmaktadır.

Telif hakkı nedir ?

Kişi tarafından üretilen her türlü içerik , fikir barındıran ürünler hukuki olarak telif hakkı sahibine aittir. Fikri ve telif hakkı korunması, kişinin temel insan haklarından biridir. Tv programları, videolar, filmler, görsel veya işitsel eserler, ses kayıtları, besteler, resimler, reklamlar, video oyunlar, yazılımlar vb. birçok içerik telif hakkı kapsamındadır.

Reklamlar

Düşünceler, olgular ve süreçler telif hakkı kapsamında değildir. Bir çalışmanın telif hakkı korumasına uygun olması için hem yaratıcı hem de somut bir ortamda değişmez olması gerekir. İsimler ve unvanlar tek başına telif hakkına tabi değildir. Örneğin; arkadaşınızın sizi video’ya kaydetmesi, sizin bu video üzerinde telif hakkınızın olduğunu göstermez.

Youtube telif hakkı nasıl şikayet edilir ?

#Telif Hakkı İhlali Bildirimi adresine giriş yapıyoruz.

Telif hakkı şikayet ekranına giriş yaptıktan sonra, şikayetimizle alakalı kategorileri doğru olarak seçiyoruz. Bu formda girdiğiniz bilgiler, şikayetinizin doğru bir şekilde değerlendirilebilmesi için önemlidir.

Telif hakkı ihlali – Kim etkileniyor ? İlgili alana gerekli bilgileri giriyoruz.

Sayfanın en altında, telif hakkı barındıran , şikayet etmek istediğiniz videonun URL adresini girin.

Bir telif hakkı ihlali bildirimi göndermek için lütfen aşağıdaki zorunlu alanları doldurun. Bize kendinizden söz edin.

Son olarak açılan ekranda kişisel bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olarak doldurun. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi, bu bilgilerin tam ve eksiksiz olarak girilmesi çok önemlidir. Şikayetinizin en kısa sürede işleme alınması ve gerekli yaptırımların yapılması için tüm alanları doldurun.

İşlemler tamamlandıktan sonra “Şikayeti gönder” seçeneğine tıklayarak şikayetinizi bildirebilirsiniz.

Ortalama olarak şikayetlere 2-3 gün içerisinde geri dönüş yapılmaktadır.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. “arkadaşınızın sizi video’ya kaydetmesi, sizin bu video üzerinde telif hakkınızın olduğunu göstermez” yazmışsınız. Yanlış bilgi. Benim bir iki videomda birkaç saniye görünen biri şikayet ederek videoların hepsini kaldırttı. Videoların kaldırılma sebebi olarak izin vermediği halde videoda görünmesi yazıyordu. Az kalsın kanalım sıkıntıya girecekti onun yüzünden.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*