Anasayfa / İnternet / Yerel alan ağı (LAN) nedir?

Yerel alan ağı (LAN) nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, Yerel alan ağı, ingilizce adıyla Local area network (LAN) , bir ağ üzerinden birbirine bağlanan ve aynı konumda bulunan ve genellikle bir ofis veya ev gibi tek bir binada bulunan bir grup bilgisayardır. Ancak, LAN konusuna biraz daha detaylı bakalım.

Reklamlar

LAN nedir?

LAN hakkında iki şey biliyoruz. Cihazlar ağa bağlı ve yereldir. Bu yüzden bir LAN’ı gerçekten tanımlayan ve onu Geniş Alan Ağları (WAN’lar) ve Metropolitan Alan Ağları (MAN’lar) gibi diğer ağ türlerinden ayıran, yerel kısımdır. LAN’lar genellikle küçük bir alanda (genellikle bir binada) sınırlandırılmıştır, ancak bu kesin bir gereklilik değildir. Bu alan sizin eviniz veya küçük işletmeniz olabilir ve yalnızca birkaç cihaz içerebilir. Yüzlerce veya binlerce cihaz içeren bir ofis binasının tümü gibi, daha geniş bir alan da olabilir. Ancak, büyüklüğünden bağımsız olarak, bir LAN’ın tek tanımlayıcı özelliği, tek ve sınırlı bir alanda bulunan cihazları bağlamasıdır. LAN kullanmanın avantajları, birbirine bağlı herhangi bir cihaza sahip olmanın avantajları ile aynıdır. Bu aygıtlar tek bir internet bağlantısını paylaşabilir, dosyaları birbirleriyle paylaşabilir, paylaşılan yazıcılara yazdırabilir, vb. Daha büyük yerel ağlarda, genel kullanıcı dizinleri, e-posta ve diğer paylaşılan şirket kaynaklarına erişim gibi hizmetleri barındıran özel sunucular da erişebilirsiniz.

LAN’da hangi eknolojiler kullanılır?

LAN’da kullanılan teknoloji türleri, kullanılan cihaz sayısına ve ağda sağlanan hizmetlere bağlıdır. Modern LAN’larda kullanılan iki temel bağlantı türü vardır.

Reklamlar
  1. Ethernet kabloları
  2. Wi-Fi

Tipik bir ev veya küçük ofis LAN üzerinde, bir internet bağlantısı, diğer cihazlar bu bağlantıyı paylaşmak ve birbirlerine bağlamak sağlayan bir swicht ve Kablosuz cihazların birbirine erişimini sağlayan Wifi erişim noktası kullanır.

Örneğin, çoğu ISS modem, yönlendirici ve kablosuz erişim noktası olarak hizmet veren bir birleşik birim sağlar . Bazen, tek bir Ethernet bağlantısını birden fazla bağlantı noktasına bölmenize izin veren, swicth’ler bulabilirsiniz. Daha büyük LAN’larda, aynı tür ağ donanımlarını, sadece ne kadar cihazın kullanıldığı ve ne kadar güçlü oldukları açısından, çok daha büyük bir ölçekte bulabilirsiniz.

WAN ve MAN nedir?

Geniş Alan Ağları (WAN’lar) ve Metropolitan Alan Ağları (MAN’lar) aslında oldukça benzerdir. Hatta zaman zaman ortaya çıkan Campus Area Networks (CANs) terimini bile göreceksiniz. Hepsi birbiriyle örtüşen terimlerdir ve hiç kimse gerçekten kesin bir ayrım konusunda hemfikir değildir. Temel olarak, birden fazla LAN’ı birbirine bağlayan ağlardır.

Klasik bir WAN örneği için dünyanın farklı noktalarında üç farklı noktada şubesi bulunan bir şirket düşünün. Her yerin kendi LAN’ı vardır. Bu LAN’lar aynı ağın bir parçası olarak birbirine bağlanır. Belki de özel bağlantılar üzerinden bağlanırlar veya belki internet üzerinden birlikte bağlanırlar.

Aslında, internet, dünyadaki binlerce LAN’ı birbirine bağlayan sadece dünyanın en büyük WAN’ıdır.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*