Anasayfa / İnternet / Gmail şifre değiştirme nasıl yapılır

Gmail şifre değiştirme nasıl yapılır

Gmail kullanıcıları için, Gmail şifre değiştirme nasıl yapılır sorularını resimli olarak cevaplamaya çalışacağız. Aşağıdaki dört adımı takip ederek Gmail şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Gmail şifrenizi sıfırladığınız zaman; Gmail, Youtube, Chrome, Google play hesabı vb. tüm Google servisleri şifrenizi değiştirmiş olursunuz. Tüm hizmetler tek hesap üzerinden kontrol edildiği için burada asıl şifresini değiştirdiğimiz hesap, Google hesap şifresidir.

Reklamlar

Hesabınızla ilgili şüpheli etkinlikler farkettiğiniz zaman veya şifrenizi uzun zamandır değiştirmiyorsanız, şifre değişikliği hesap güvenliğiniz için oldukça faydalı olacaktır. Mümkün olduğunca hesap güvenliğiniz için 5-6 ayda şifrenizi değiştirmenizde fayda var.

Şimdi, şifre değiştirme işleminin nasıl yapıldığına bakalım.

Reklamlar

Gmail şifre değiştirme nasıl yapılır ?

Tarayıcınızın sağ üst bölmesinde bulunan hesabınıza tıklayarak “Hesabım” seçeneğine tıklayın veya Google hesabım sayfasına giriş yapmak için tıklayın.

Hesabım ekranında, hesabınızla ilgili birçok ayar ve araca hızlı bir şekiled erişebilirsiniz. Şifre değiştirme işlemleri için “Oturum açma ve güvenlik” seçeneğine tıklayın.

Ekranı biraz aşağı kaydırdığınız zaman, şifre yönetim ekranlarını görebilirsiniz. Bu alanda şifrenizi en son ne zaman değiştirdiğinizi de görebilirsiniz.

Şifre ve oturum açma yöntemleri, ekranında Şifre seçeneğine tıklıyoruz.

Not: Bu ayarları değiştirebilmek için şifrenizi onaylamanız gerekecektir. Açılan ekranda kullandığınız şifrenizi yazarak onaylayın.

Son olarak açılan ekranda Yeni şifrenizi girerek , Yeni şifrenizi doğrulayın. “Şifreyi değiştir” seçeneğine tıklayarak, şifre değiştirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Şifrenizi değiştirebilmek için belirtilen standartlara uygun bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Şifrenizde en az 8 karakter kullanmanız gerekmektedir. Güvenli şifre oluşturmak için yazımızın devamını inceleyin.

Güçlü şifre oluşturma ipuçları

  1. Şifrenizde en az 8 karakter ve harf , sayı kombinasyonlarından oluşturun. Daha önce kullandığınız şifreleri kullanmayın.
  2. Başka hesaplar tarafından kullanılan şifreler belirlemeyin. Örneğin; Facebook hesap şifrenizle Google hesap şifrenizi aynı yapmayın.
  3. Kişisel bilgilerinizi ve kolayca tahmin edilebilecek şifreleri kullanmayın.
  4. Güçlü bir şifre oluşturduktan sonra, bu şifrenizi güvenli alanlarda saklayın. Başka kullanıcıların görebileceği alanlarda şifrenizi saklamayın.
  5. Şifrenizi unutma ihtimalinize karşı, hesabınıza gerekli kurtarma yöntemlerini ekleyin. Telefon numarası, e-posta gibi kurtarma seçenekleri, hesabınızın çalınması durumunda hesabınızı tekrar geri alabilmeniz için gereklidir.

Google hesaplarınız için 2 adımlı doğrulamayı aktif hale getirin.

Hesabınız sizin için oldukça önemlidir. Hesabınızın çalınması, kişisel birçok bilginizin başkasının eline geçmesi anlamına gelmektedir. Şifrenizin çalınma tehlikesine karşı 2 adımlı doğrulama seçeneğini aktif hale getirin. 2 Adımlı Doğrulama, bu kişilerin hesabınızı ele geçirmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Şifre değiştirme ve kurtarma hakkında sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*