Anasayfa / Sosyal Medya / Yeni sosyal medya trendi “TBH” ne demek

Yeni sosyal medya trendi “TBH” ne demek

Son zamanlarda sosyal medya platformlarında, “TBH” ibaresini görmüş olabilirsiniz. Peki “TBH” ne anlama geliyor ? Bu ifade uzunca bir süredir var ancak anlamı zamanla biraz değişti.

Reklamlar

“To Be Honest” veya “To Be Heard”

Çoğu durumda, TBH “dürüst olmak gerekirse” için bir kısaltma olarak kullanılır. TBH genellikle açıklık duygusu iletmek için bir cümlenin başına veya sonuna yerleştirilir. Birisi bir fikre karşı samimi olmak isterse, “TBH, video oyunlarından nefret ediyorum” diyebilir.

TBH (dürüst olmak gerekirse) 90’ların sonunda veya 2000’lerin başında çok sık kullanılan bir cümle haline geldi. Yayılmadan önce bir dürüstlük ya da samimiyet duygusunu iletmek için IRC ya da SMS konuşmalarında kullanılmıştır.

Reklamlar

Günümüzde, özellikle instagram gönderileri ve hikayelerinde bu ifadeyi çok sık görüyoruz.

“TBH” nasıl kullanılır ?

TBH, “dürüst olmak gerekirse” ifadesinin doğrudan kısaltmasıdır. Çoğu durumda, bir cümle içinde “dürüst olmak” diyebileceğiniz her yerde, “TBH” kelimesini kullanabilirsiniz.

TBH kısaltmasını, cümlenin başında veya sonunda kullanmanız gerekiyor. Diğer kullanım şekilleri tamamen hatalıdır.

TBH kısaltmasını sosyal medya hesaplarınızda kullanmayabilirsiniz fakat bu kültür parçalarının nereden geldiğini bilmek isteyebilirsiniz. Türkçe olmamasına rağmen ülkemizde çok sık kullanılacağını düşünüyoruz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*