Anasayfa / Sosyal Medya / Türk Hava Kurumu Virüsü Temizleme

Türk Hava Kurumu Virüsü Temizleme

turk hava kurumu virüs

Reklamlar

Facebook virüsleri giderek can sıkıcı bir hal almaya başladı. Gün geçmiyor ki facebook’ta yeni bir virüs ortaya çıkmasın. Şimdide türk hava kurumu burs veriyor vaadi ile yeni bir virüs türedi.

Günler önce Türk Hava Kurumu adına kimliği belirsiz kişilerce Facebook’ta bir etkinlik sayfası açıldı. Söz konusu sayfada ise Türk Hava Kurumu’nun 500 bin öğrenciye burs vereceği belirtiliyor. Bursa hak kazanmak için ise kullanıcılardan istenen şey ‘Bilet Al’ butonuna tıklamak.

Reklamlar

Söz konusu bağlantıya tıklayanlar burs kazanacağını umsa da aslında bu bir tuzak; zira söz konusu kısaltılmış link’e girenler farkında olmadan Facebook hesabına virüs bulaştırıyor ve bu virüs bulaştığı hesabın tüm arkadaş listesine bu etkinliğin davetiyesini yolluyor. Bu şekilde kısa sürede binlerce kişi Türk Hava Kurumu’yla uzaktan yakından ilgisi bulunmayan bir sayfaya, bir link’e girmiş oldu.

Türk hava kurumu yaptığı açıklamada durumun gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Nasıl Temizlenir ?

Bilgisayarınızdan System Restore yani Sistem Geri Yükleme yapmalısınız. Bu şekilde büyük ihtimalle sorununuzu çözeceksiniz. Bunu nasıl yapmanız gerektiğini bir alt kısımda bulabilirsiniz.

 

 

Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır

Geri Yükleme‘yi başlatmadan önce tüm açık dosyaları kaydedin ve bütün programları kapatın.Sistem Geri Yükleme bilgisayarınızı yeniden başlatır.

  1. Başlat düğmesini tıklatarak Sistem Geri Yükleme‘yi açın. Arama kutusuna Sistem Geri Yükleme yazın, ardından arama sonuçları listesinde Sistem Geri Yükleme‘yi tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse parolayı yazın veya onay verin.
  2. Bir geri yükleme noktası seçmek ve bilgisayarınızı geri yüklemek için sihirbaz içerisindeki adımları takip edin.Daha fazla bilgi için “Sistem Geri Yükleme: sık sorulan sorular” kısmına bakınız.
Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. Burak Inceoğlu

    hocam system backup dışında bir çözüm var mıdır? gerçi virüs bir kere listeyi davet ettikten sonra duvarda sürekli paylaşıyor mu etkinliği bilmiyorum. yani bu virüs geçici gibi görünüyor tuzağa düşen arkadaşlarımdan sadece bir davet ve bir etkinlik sayfasını paylaşmasını gördüm. devamında herhangi bir paylaşım olmadı virüslü olarak. bu yüzden bu olay bana göre virüs değil, sadece seni "tüm listeni davet et" linkine yönlendiriyor ve otomatik paylaşım yapıyor. sonrasında bir etkinlik görülmüyor gibi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*