Anasayfa / İnternet / Yandex Elements Nasıl Kaldırılır

Yandex Elements Nasıl Kaldırılır

yandex elements

Reklamlar

Yandex Elements nasıl kaldırılır ? Yandex Elements  bilgisayarıma bulaştı silemiyorum diyen kullanıcılar için resimli anlatım ile nasıl kaldıracağınızı anlatacağız. Bu tarz yazılımlar internet’ten indirmiş olduğunuz ücretsiz yazılımlarla birlikte gelmektedir. Bu programları yüklerken tam kurulum yaptığınız zaman Yandex eklentilerini de birlikte yüklemiş olursunuz. Bu tarz eklentilerin yüklenmesini engellemek için program kurulumu yaparken Tam kurulum yerine , özel kurulum seçeneğini kullanarak , yüklemek istediğiniz programları kendiniz seçmelisinir. Yandex harici bütün zararlı veya kullanıcıları rahatsız eden eklentiler bu şekilde yüklenmektedir.

Yandex eklentileri yüklemek haricinde Yandex browser , Yandex Elements yükleyerek varsayılan arama motoru ve ana sayfanızı değiştirmektedir. Aşağıdaki anlatımımızı adım adım uygulayarak bunların hepsinden kurtulabilirsiniz. İşlem oldukça kolay ve kısa sürmektedir.

Reklamlar

Yandex Elements Nasıl Silinir ?

Öncelikle Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Programlar ve Özellikler yolunu takip ederek Program Ekle/Kaldır‘a giriş yapıyoruz.

Bilgisayarım’a girerek üstte bulunan Program Ekle / Kaldır‘a tıklayarak da giriş yapabilirsiniz.

program ekle kaldır

Listede “internet Explorer için Yandex Elements 8.x” yazılımını işaretleyerek Kaldır’a tıklayarak öncelikle bu programı kaldırıyoruz.

yandex internet explorer

Daha sonra “Yandex” yazılımını seçerek Yandex Browser ve diğer eklentileri kaldırıyoruz.

yandex elements program kaldır

Yandex. Browser’ı kaldır.

yandex browser kaldır

Geriye basit bir işlemimimz daha kalıyor. Kullandığımız tarayıcıda ana sayfamızı ve varsayılan arama motorumuzu değiştirmek. internet explorer , Google Chrome ve Mozilla firefox kullanıcıları aşağıdaki işlemleri uygulayarak ana sayfalarını değiştirebilir.

İnternet Explorer Kullanıcıları

internet explorer‘da ana sayfanızı Google olarak değiştirmek için

Araçlar / İnternet Seçenekleri / Genel menüsü altında giriş sayfasını google.com olarak değiştirmeniz yeterlidir.

explorer google

Mozilla Firefox Kullanıcıları

Mozilla firefox‘ta ana sayfanızı google yapmak için Tarayıcının hemen sağ tarafında bulunan Ayarlar / Seçenekler menüsüne tıklayın

mozilla seçeneklerGiriş sayfası bölümünü google.com olarak değiştirin ve tamam’a tıklayın.

mozilla anasayfa

Google Chrome Kullanıcıları

Google Chrome’da ana sayfanızı değiştirmek için  Chrome  chrome ayarlar  ve Ayarlar menüsüne tıklayın

Görünüm menüsü altında bulunan Ana Sayfa Düğmesini göster seçeneği altındaki Değiştir’e tıklayınchrome anasayfa

Açılan menüde Ana sayfam şu sayfa olsun : www.google.com olarak değiştirin ve tamam’a tıklayın.

chrome anasayfa 1

Ana sayfanızı değiştirdikten sonra eklenti’den tamamen kurtulmuş olacaksınız. Tarayıcınızın yer imlerinde Yandex ile alakalı başka linkler varsa bunlara da sağ tıklayıp sil diyerek temizleyebilirsiniz. Bunlar haricinde sorun yaşıyorsanız sitemizde arama yaparak ilgili resimli anlatımlara ulaşabilirsiniz. Unutmadan şunuda belirtelim Yandex bir virüs değildir. İnternet kullanımı sırasında can sıkıcı gelebilir fakat bir virüs olarak değerlendirilemez. Sorularınızı yorum olarak iletirseniz tekrar yardım edebiliriz. İşlemi yapamayan kullanıcılar uzaktan yardım talebinde bulunursa bilgisayarınıza bağlanarak sorunu çözebiliriz.

Reklamlar

Bir yorum

  1. Gökhan Atılgan

    Sistemden bu şekilde temizlenmemekte, ayrıca virüs değildir. Solucandır. Hatta asalaktır. Kaldır dediğin anda kaldırılmayan, birsürü artık dosya bırakan, hatta izinsiz olarak birçok yerde değişiklik yapan bir asalak…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*