Anasayfa / Windows 10 / Windows 10’da programın internet erişimi nasıl kapatılır ?

Windows 10’da programın internet erişimi nasıl kapatılır ?

Windows 10 işletim sistemlerinde, güvenlik duvarını kullanarak bir programın internet erişimini kapatabilirsiniz. Windows bunu sizin için oldukça kolaylaştırmıştır. Windows Güvenlik Duvarı bilgisayarınızı korumanın yanında herhangi bir programın internet erişimini engellemek için yapılandırılabilir. Bu işlem için herhangi bir yazılım kurmanıza gerek yoktur.

Reklamlar

Sadece basit bir dizi adımı izleyerek herhangi bir yazılımın internete erişmesini engelleyebilirsiniz. Adımlar Windows 7, Windows 8 veya Windows 10 için benzerdir. Herhangi bir program için hem gelen trafiği hem de giden trafiği engelleyebilirsiniz. Gelen trafik, başka bir yerden bir sunucudan programınıza gelen tüm verileri ifade eder. Giden trafik, programınız tarafından başlatılan bir bağlantıdan kaynaklanmaktadır.

Programın internet erişimi nasıl kapatılır ?

Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Windows Defender Güvenlik Duvarı’na giriş yapın.

Reklamlar

Gelişmiş ayarlar > Giden kuralları > Yeni kural seçeneklerine tıklayın.

Program: Bir programın bağlantılarını denetleyen kural seçeneğini işaretleyerek ileri diyoruz.

Bu programın yolu seçeneğini işaretleyerek, internet erişimini engellemek istediğiniz programın .exe dosyasını gösterin. Ben, örnek olarak firefox’u seçiyorum.

Son olarak Bağlantıyı engelle seçeneğini işaretleyerek ileriye tıklayın. Son olarak kuralınıza bir ad vererek (programın adını yazabilirsiniz) işlemi tamamlayın.

Kuralı oluşturduktan sonra Mozilla Firefox ile internete erişemiyorum. Sizlerde seçtiğiniz programın internet erişimini tamamen kapatmış olacaksınız. Hepsi bu kadar! Windows 10 ve daha eski sürümlerde belirli bir uygulama ve program için ağ erişimini bu şekilde kesebilirsiniz. Yukarıda belirtilen yöntem, makinenizde yüklü olan hemen hemen her program, hatta Windows 10’da desteklenen UWP uygulamaları için çalışır.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*