Anasayfa / Windows 10 / Runtime Broker nedir ve neden bilgisayarımda çalışıyor?

Runtime Broker nedir ve neden bilgisayarımda çalışıyor?

Runtime Broker, Türkçe olarak, çalışma zamanı aracısı anlamına gelir. Windows mağazadan yüklenen uygulamaların izinlerini (konumunuza veya mikrofonunuza erişebilmek gibi) kontrol etmek için kullanılan bir işlemdir. Normalde çok düşük bellek kulanır fakat bazı hatalı durumlarda çok fazla ram kullanabilir.

Reklamlar

Runtime Broker ram kullanımını kontrol etmek için görev yöneticisi’ni açın. Ctrl+Shift+Esc tuşlarına basın, ardından İşlemler sekmesinde, Çalışma Zamanı Aracısı’nın ne kadar bellek kullandığını denetleyin. Eğer belleğinizin %15’inden fazlasını kullanıyorsa, muhtemelen bilgisayarınızdaki bir uygulama ile ilgili bir sorun vardır. Runtime broker bellek kullanmasını durdurmak için listeden runtime broker öğesini seçin ve Görevi sonlandırın ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Runtime Broker çok fazla Ram & CPU kullanıyor

Runtime Broker genellikle CPU’nuzun %0’ını tüketir. Evrensel bir uygulama başlattığınızda, bu kullanım kısa bir süre için %25-30’a yükselmeli ve sonra yeniden normale dönmelidir. Bu normal bir davranış. Runtime Broker’ın sürekli olarak CPU’nuzu çok yüksek kullanıyorsa aşağıdaki adımları takip edin.

Reklamlar

Ayarlar> Sistem> Bildirimler ve İşlemler bölümüne gidin ve ardından “Windows’u kullanırken ipuçlarını, püf noktalarını ve önerileri alın” seçeneğinin işaretini kaldırın.

Runtime Broker’ı kapatabilir miyim ?

Hayır, Çalışma Zamanı Aracısını devre dışı bırakamazsınız. Evrensel uygulamaları çalıştırırken güvenliğinizi ve gizliliğinizi korumak için çok önemlidir. Ayrıca düzgün çalışırken sisteme herhangi bir zarar vermez, bu yüzden devre dışı bırakmak için fazla bir neden yoktur. Hatalı davrandığını düşünüyorsanız, Çalışma Zamanı Aracısı işlemini her zaman Görev Yöneticisi’nde sağ tıklatıp Görevi Sonlandır’ı seçerek kapatabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*