Anasayfa / Whatsapp / Whatsapp’ta kimlerle konuşuyor ?

Whatsapp’ta kimlerle konuşuyor ?

Öncelikle bu yazının sadece güvenlik amacıyla yazıldığını belirtelim. Whatsapp‘ta herkes, birilerinin kimle konuştuğunu merak ediyor. Eşinizin, sevgilinizin, annenizin, babanızın, çocuğunuzun, arkadaşınızın Whatsap‘ta kimlerle konuştuğunuzu merak ediyorsunuz ve bu liste de uzar gider tabiki. Peki birinin Whatsapp’ta kimlerle konuştuğunu öğrenebilir miyiz ? Evet öğrenebilirsiniz. Bunun için kullanılan birçok yöntem var.

Reklamlar

Bu yazımızı sadece bilgilendirme amacıyla yazıyoruz. Yazılım ve uygulamaları paylaşmayacağız. Eğer Whatsapp hesabınızın başkası tarafından kontrol ediliğinden şüpheleniyorsanız, yazımızı okuyarak önerdiğimiz yöntemleri uygulamanız gerekiyor.

Casus yazılımlar ile neler yapılabilir ?

  1. Anlık olarak tüm arama kayıtları kontrol edilebilir. Son arananlar, Çağrılar vb.
  2. Kayıtlı rehberde bulunan tüm kişiler görülebilir.
  3. Konum bilgisi alınabilir.
  4. Girilen internet sayfalarının bir dökümü ve tarayıcı geçmişi kontrolü.
  5. Telefonda bulunan resim ve videolar görülebilir.
  6. Facebook, Whatsapp, Instagram, Telegram, Twitter gibi tüm sosyal medya konuşmalarınız izlenebilir.

WhatsApp’ta kimin kiminle konuştuğunu öğrenebilir miyim?

Evet, mümkün. Bu, işlem üçüncü parti casus yazılımları ile kolaylıkla yapılabilir. Bu tarz uygulamalar genellikle ailelerin çocuklarını kontrol etmesi için kullanılır. Bu uygulamayı yüklemek için hedef cihaza bir kez erişmeniz gerekir, daha sonra uygulama hedef cihaza gizli kalır. Bundan sonra, hedef cep telefonuna artık fiziksel olarak dokunmuyorsunuz ve uygulamanın çevrimiçi kontrol panelinden uzaktan başka bir cihazı kullanarak WhatsApp etkinliklerini izleyebilirsiniz.

Reklamlar

Siz farkında bile olmadan bir web panel üzerinden tüm telefon aktivitelerinizi ve Whatsapp görüşmeleriniz izlenebilir.

2. Yöntem olarak da genellikle Whatsapp web açığı kullanılmaktadır. Whatsapp web, masaüstü uygulaması veya yardımcı bir uygulama sayesinde hedef Whatsapp hesabının karekodunu okutarak, uzaktan bu hesapla yapılan görüşmeler izlenebilir.

Bu iki yöntemi kullanabilmek için de telefona bir kere fiziksel erişim sağlamak gerekiyor. Güvenliğiniz için telefonunuzu güvenmediğiniz kişiler ile paylaşmayın. Ekran kilidiniz her zaman aktif olsun ve bu bilgiyi kimseyle paylaşmayın.

Spy uygulamaları: Casus yazılımlar piyasada çok uygun fiyata satılıyor hatta ücretsiz olarak da erişilebilecek birçok yazılım var. Bu yazılımları tespit ederek telefonunuzdan kaldırabilirsiniz.

Whatsapp web: Whatsapp web açığı için sürekli olarak güncellemeler gelmektedir. Bu açıktan faydalanan yazılımlar da yöntemlerini sürekli değiştiriyor fakat bu yazılımları da tespit etmek oldukça kolay.

Whatsapp hesabım izleniyor mu ?

Whatsapp hesabınızın başkası tarafından izlendiğinden şüphe ediyorsanız, kontrol edeceğiniz temel birkaç alan vardır. Gün içinde telefonunuz çok fazla ısınıyor ve şarjınız çok hızlı bitiyorsa, arka planda çalışan bir zararlı yazılım buna neden olabilir. iPhone veya Android cihazlarda;

Ayarlar > Uygulamalar seçeneğine girerek, cihazınızda yüklü olan tüm uygulamaları kontrol edin. Burada gördüğünüz yabancı uygulamaları kaldırın. Ne işe yaradığını bilmediğiniz uygulamaları internetten araştırabilirsiniz.

Unutmayın! Bu gibi uygulamalar genellikle sistem dosyası veya sistemsel bir uygulama gibi kamufle edilmektedir.

Endişeniz devam ediyorsa tüm yedeklerinizi alarak, telefonu fabrika ayarlarına döndürmek en sağlam yöntemdir.

Whatsapp hesabımı nasıl koruyabilirim ?

Whatsapp gizliliğinizin ihlal edilmesi, tamamı ile kullanıcı hatası işlemler sonrası oluşmaktadır. Birkaç kritik noktaya dikkat ettiğimiz sürece hesabınızın ele geçirilme gibi bir riski olmayacaktır.

  • Telefonunuzu şifresiz kesinlikle kullanmayın. Bu şifrenizi kredi kartı şifreniz gibi güvende tutunuz. Gün içinde telefonumuzu biryerde bırakıp işimizi yaptığımız sırada daha güvenli olmasını sağlayabiliriz.
  • Telefonuna bakabilir miyim ? diyen kişilere telefonunuzu verirken dikkatli olun. Zararlı bir yazılımın yüklenmesi iiçin 10-20 sn bile yeterli olacaktır.
  • Bir videoyu , resmi , siteyi, açmaya çalışırken “ xx uygulamayı yüklemeniz gerekiyor tıkla ve yükle” tarzı uyarı mesajlarını kesinlikle dikkate almayın ve bu uygulamarı telefonunuza yüklemeyin.

Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdünüz ve bu kurallara dikkat ettiğiniz sürece telefonunuz kesinlikle izlenemez.

Whatsapp güvenliğiniz hakkında tüm sorularınız için iletişim ekranından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*