Anasayfa / Bilişim / WhatsApp nasıl kuruldu WhatsApp’ın kuruluş hikayesi

WhatsApp nasıl kuruldu WhatsApp’ın kuruluş hikayesi

Whatsapp ilk hali

Reklamlar

Merhaba Ozengen.com takipçileri. Bugün, Whatsapp’ın kuruluşuyla ilgili merak edilenleri cevaplayacağımız bir yazı ile karşınızdayız. Whatsapp nasıl kuruldu, whatsapp kaç yılında kurulmuş, whatsapp kuruluş hikayesi gibi tüm sorulara cevap vereceğiz.

Whatsapp, eski yahoo çalışanları Brian Acton ve Jan Kaum tarafından Ocak 2009 yılında, Kaliforniya’nın Santa Clara kentinde kurulmuştur.

Reklamlar

Jan ve Brian

Jan Kaum programlama eğitimini San Jose eyalet üniversitesinde aldı. Jan, Yahoo’da mühendis olarak çalışırken Brian ile tanıştı. Sonraki yıllarda ortak olacak bu ikili, Yahoo’da yaklaşık dokuz yıl boyunca beraber çalıştılar. Bu süre içerisinde birçok yazılım denemeleri oldu aynı zamanda Facebook’a başvurdular fakat o ana kadar bu adımlarında başarılı olamadılar.

Brian ve Jan bir iPhone satın alıp Apple Store’a baktıktan sonra mobil sektörün ilerleyen zamanlarda oldukça büyüyeceğini ve uygulama endüstrisinin büyük bir gelişim yaşayacağını farkettiler. Bu süreçte bir uygulama yapma ve yayınlama fikri ortaya çıktı.  Whatsapp ismi ilk olarak Jan tarafından ortaya atıldı. Bu süreçte Whatsapp’ın geliştirilme süreçleri başlamış oldu.

Whatsapp ilk ofis

İlk yapılan sürümlerde oldukça başarısız denemelerde bulundular. Beta testlerini tamamladıktan sonra ilk olarak kasım ayının sonunda ilk Whatsapp sürümü iPhone telefonlar için uygulama mağazasında yayınlanmaya başladı. Apple Store’dan yaklaşık 2 ay sonrada Blackberry sürümünü yayınladılar. Uygulamanın temel amacı, insanların sevdikleriyle iletişime geçmesini sağlayan, basit arayüze sahip bir uygulama ortaya çıkarmaktı.

Uygulamada şimdiye kadar herhangi bir reklam yayınlamadan milyonlarca dolar para kazandılar. Android ve iPhone kullanıcılarından ilk kurulumda ve her yıl için belirli bir ücret talep edilmeye başlandı ve bu süreçte yaklaşık 250 milyon kişinin Whatsapp kullandığı belirtiliyor. Bu, şimdiye kadar yayınlanan uygulamalar da dahil olmak üzere, kısa sürede yakalanan çok büyük bir sayıdır.

Kısa zamanda büyük bir popülariteye kavuşan WhatsApp Messenger üzerinden gerçekleşen iletişim trafiği Ağustos 2012’den Ocak 2013’e kadar %75 oranında artarak 2012 yılında toplamda %500’e ulaşmıştır. Dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı en yüksek olan siber hizmetler arasındadır.

Whatsapp facebook satis

2014 yılında Jan ve Brian’ın karşısında iki seçenek vardı. Uygulamayı satarak milyonlar kazanmak veya kendi şirketlerini kurarak çalışmalarına devam etmek. Onlar uygulamayı satmayı tercih etti. Facebook Şubat 2014 yılında 19 milyar dolara Whatsapp’ı satın aldı. 

Günümüzde Whatsapp, yapılan yenilikler ve özelliklerle kullanıcıların en çok kullandığı uygulamalardan biri olarak yayın hayatına devam ediyor. Whatsapp tarafından yapılan açıklamaya göre, WhatsApp’da günde 100 milyondan fazla sesli çağrı yapılmaktadır. 24 Şubat 2017’de (WhatsApp’ın 8. doğum günü) WhatsApp Snapchat ve Facebook hikayelerine benzer yeni bir durum özelliği başlattı.

Eylül 2017′de WhatsApp, şirketlerin ölçekte kullanıcılara hizmet sunmalarını sağlayacak bir iş platformu duyurdu. Whatsapp gelişimlerine hızla devam ediyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda bizleri neler bekliyor.

 

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*