Anasayfa / Web Tasarım / Website – internet Sayfası Nasıl Açılır

Website – internet Sayfası Nasıl Açılır

Merhaba Ozengen.com takipçileri. Bugünkü eğitim makalemizde, Firmanız, işyeriniz, kurumunuz için veya kişisel olarak website , internet sayfası nasıl açacağınızı anlatacağız.

Reklamlar

Yazımızın başında şunu özellikle belirtelim. Anlatımımız tamamen profesyonel bir sayfa açmak üzerine olduğu için Domain ve hosting paketleri de almanız gerekecektir. Kısacası resimli anlatımımızı takip ederek sitenizi açabilmek için ortalama 50-60 TL gibi bir masrafınız olacaktır. Tasarım yaptırma ve başkalarına para vererek bu işlemi yaptırmak yerine kendiniz yapacağınız için miktarın çok düşük olduğunu düşünüyorum.

Ücretsiz bir site açmak istiyorsanız yazımızın devamını okumanıza gerek yoktur.

Reklamlar

Anlatımı oldukça basit ve anlaşılır bir şekilde sunmaya çalışacağız. Üstelik yapacağınız site ücretsiz ve amatör bir sayfa olmayacak. Gerçek bir firma sayfası yaparak sayfanızın yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. İşlemlere başlamadan önce şunu belirtmekte fayda var. Resimli anlatımımızda netinternet firmasının hosting fiyatlarını baz aldık fakat sizler dilediğiniz firmadan satın alabilirsiniz. Bu yazı herhangi bir reklam maksadı ile yazılmamıştır.

Bizim alacağımız hosting paketi oldukça düşük olacağı için herhangi bir hosting sağlayıcıdan alabilirsiniz. Bizim önerilerimizi soracak olursanız Netinternet, Natro, Sadecehosting firmalarından birini seçebilirsiniz. Hepsi güvenilir ve dilediğiniz zaman 7/24 telefonla destek alabileceğiniz firmalardır. Bu seçeneği sizlere bırakıyoruz. Sitenizi alacağınız firmaya karar verdiyseniz işlemlere bağlayabiliriz.

İnternet sitesi nasıl açılır ?

Hosting seçimi yaparken kontrol panelinin Cpanel olmasına dikkat edin. Hem kullanımı basit, hemde Türkçe olmasından dolayı kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Paket seçenekleri hemen hemen tüm firmalarda görseldeki gibidir. Burada bulunan teknik tabirlere çok fazla dikkat etmenize gerek yoktur. Basit bir sayfa açacağız ve ilk etapta en düşük paket işimizi fazlasıyla görecektir. Dilediğiniz zaman paket yükseltmeleri de yapabilirsiniz.

Hosting seçimi

Alan adı seçim

Hosting seçiminizi yaptıktan sonra alan adınızı seçmeniz gerekiyor. Firmanıza uygun bulduğunuz alan adına kadar vererek “Yeni bir alan adı kaydetmek istiyorum” alanına ismi yazarak devam edin. Eğer seçmek istediğiniz alan adı müsaitse işlemlere devam edebilirsiniz. Alan adı müsait değilse yeni bir isim belirlemeniz gerekecektir.

Alan adını mümkün olduğunda kısa tutmaya çalışın. Örneğin bir elektrik firmanız varsa; Ozengenelektrik com gibi bir alan adı belirleyerek işlemlere devam edebilirsiniz.

Son ekranda ödeme ekranına yönlendirileceksiniz. Ödeme ekranında belirlenen tutarı ödeyerek işlemlere devam ediniz. Yukarıda verdiğimiz firmalardan kredi kartınızla güvenle alışveriş yapabilirsiniz. internetten alışveriş konusunda endişeleriniz varsa, havale seçeneğini kullanarak ödemenizi havale olarak da yapabilirsiniz.

Ödemeniz onaylandıktan sonra hesabınız hakkında detaylı bir mail alacaksınız. Bu mailde kontrol panel erişim linki ve kullanıcı adı şifre gibi tüm bilgileri görebilirsiniz. Kontrol paneli yazan linki tarayıcınıza kopyalayarak panele giriş yapabilirsiniz. Örneğin ozengenelektrik com:2082 . Kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak sisteme giriş yapın.

Hazır – otomatik kurulum

Cpanel ekranı ilk etapta biraz karışık gelebilir fakat burada sadece birkaç fonksiyonu kullanacağız. 1 ve 2 numaralı görsellerde sitemize kuracağımız hazır scriptleri görebilirsiniz. Basit bir sayfa hazırlayacağımız için Cpanelin bizlere sunduğu bazı templateleri kullanacağız.

Sitemizi hazırlamak için Site yayımlayıcı seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan ekranda birçok tasarımı görebilirsiniz. Burada bulunan tasarımları tek tek inceleyerek hangi tasarımın sizin için uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Örneğin kişisel bir sayfa için Vcard temaları oldukça kullanışlı ve başarılıdır. Sizi uygun temayı seçin.

Son olarak sayfanın hazırlanması için açılan ekrandaki bilgileri girmeniz gerekiyor. İsim soyisim, site sloganı, iletişim bilgileri, mail adresi , sosyal medya hesapları , sizi veya firmanızı tanıtan bir hakkımızda yazısı yazarak sayfanın en altında bulunan yayımla seçeneğine tıklıyoruz.

İşlem bu kadar ! Alan adınıza ( siteadresim com) giriş yaparak yeni tasarımınızı görebilirsiniz. Siteniz artık yayındadır. Çok düşük bir maliyet ile profesyonel bir site oluşturmuş oldunuz. Piyasada birçok hazır site satışı yapılıyor fakat bu sitelere yüksek miktarda paralar vermektense kendiniz hazırlamanız daha doğru olacaktır. Yazıyı mümkün olduğunca teknik ifadeler kullanmadan sade bir şekilde yazmaya çalıştık.

İşlemler hakkında kafanıza takılan soruları yorum atarak bizlere iletebilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*