Anasayfa / Mobil / VoLTE Nedir Nasıl Açılır – Kapatılır

VoLTE Nedir Nasıl Açılır – Kapatılır

iPhone 6, LG , Samsung gibi telefonlarda gördüğünüz , VoLTE nedir ? Akıllı telefonunuzda bu özelliği nasıl açıp kapatabilirsiniz ? VoLTE (Voice over LTE) yüksek kalitede sesli görüşmeler yapmanızı sağlayan bir teknolojidir. Bu özelliği kullanabilmeniz için karşınızdaki kişinin de cihazında bu özelliğin olması gerekmektedir.

Reklamlar

Voice over LTE teknolojisi 4.5 G ile hayatımıza giren bir teknolojidir ve ilerleyen zamanlarda uyumlu cihazların gelişimi ve yaygınlaşması ile birlikte daha da popüler kullanılacaktır. Özelliği kullanabilmek için hem telefonunuzun hemde operatörünüzün bu özelliği destekliyor olması gerekmektedir.

VoLTE simgesi LG G5 telefonlarda görseldeki gibi görünmektedir.

Reklamlar

VoLTE teknolojisinin başlıca avantajları;

Üstün ses kalitesi: Çağrı sesi kalitesi olarak oldukça kaliteli bir ses sağlamaktadır. 2G , 3G gibi teknolojilere oranla 6-7 kat daha fazla kaliteli ses sunmaktadır. Karşınızdaki kişinin ses tonunu yanınızda gibi hissedebilirsiniz. Konferans görüşmelerinde aynı anda çok fazla kullanıcıyı birbirine bağlayarak zengin bir deneyim yaşayabilirsiniz. Tam anlamıyla HD ses kalitesi sunmaktadır.

Daha yüksek pil ömrü: Telefon görüşmelerinde eski servislere oranla daha az enerji tüketimi sağlamaktadır. Bu sayede telefonunuzun batarya ömrünü de önemli ölçüde fayda sağlamaktadır.

Görüntülü arama: Teknoloji ile görüntülü görüşmeler de yapabilirsiniz. Bunun için Whatsapp, Skype gibi yazılımlar da kullanabilirsiniz fakat VoLTE bu uygulamalara göre daha az şarj tüketmektedir. Görüntülü görüşmenin yanında dosya aktarma, gerçek zamanlı hizmetler, zengin iletişim hizmetleri gibi birçok hizmet sunmaktadır.

Özelliği destekleyen başlıca cihazlar; iPhone 6, iPhone 6s , iPhone 7 LG G4, LG G5, Galaxy S7 ve edge gibi yüksek segment cihazlarda özellik desteklenmektedir.

iPhone cihazlarda LTE özelliği nasıl açılır – kapatılır  ?

iPhone cihazınızda ,VoLTE’nin açık olup olmadığını öğrenmek için Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Seçenekleri > LTE’yi Etkinleştir‘e gidin. Ses ve Veri kapalıysa, VoLTE’yi açmak için dokunun.

Samsung ve LG cihazlarda LTE özelliği nasıl açılır – kapatılır  ?

Android cihazlarda genellikle çağrı ayarlarında ilgili menüye ulaşabilirsiniz.

Ayarlar / Çağrı ayarları seçeneğine giriş yaparak VoLTE seçeneğini kapatıp açabilirsiniz.

Yazımızın başında belittiğimiz gibi özelliğin sadece sizin telefonunuzda olması herhangi birşey ifade etmez. Bu yüzden eğer özelliği kullanmıyorsanız kapalı tutmanız daha iyi olacaktır. LG gibi telefonlarda, aramalarda gördüğünüz HD arama seçeneği bu özelliğin açık olması ile görünmektedir. Bu konuda merak ettiğiniz soruları veya problemleri yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. Ücretlendirme nasıl yapılıyor?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*