Anasayfa / Mobil / Telefon Hafızası Nasıl Temizlenir

Telefon Hafızası Nasıl Temizlenir

Android veya iPhone telefonunuzda, hafızanızda yer açmak ve telefon hafızanızı temizlemek için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz. Günümüzde telefonlar 16 GB , 32 GB, 64 GB, 128 GB vb. hafızalarla piyasaya çıkıyor ve her telefonda arttırılabilir hafıza seçeneği olmayabiliyor. Bu durumda yapmamız gereken en mantıklı seçenek, telefonumuzda gereksiz yer kaplayan dosyaları temizleyerek, telefonumuzda boş alan açmak olacaktır.

Reklamlar

Telefonunuzun hafızasını temizlemek için birçok alternatif yöntem vardır. Öncelikle cihazda çok fazla yer kaplayan müzik, video, fotoğraf gibi bilgileri Google Drive, Dropbox gibi depolama servislerinde tutmanızı öneririz. Bu sayede cihazınızda yer kaplayacak en önemli dosyaların yükünden kurtulmuş olacaksınız. Bu konuda yardım almak için sitemizdeki resmi anlatım makalelerimize göz atabilirsiniz. Şimdi cihazımızda bulunan uygulamaları temizleyerek nasıl hafızamızı boşaltacağımıza bakalım;

Örnek olarak instagram’ın cihazımızda yer kaplayan gereksiz dosyalarını silelim. Telefonumuzun Ayarlar / Uygulamalar / instagram / Depolama seçeneğine giriş yapıyoruz.

Reklamlar

Görselde gördüğünüz üzere Önbelleği temizle ve Verileri temizle seçeneklerini kullanarak cihazımızda yaklaşık 500 Mb’lık bir alanı boşaltabiliyoruz. Diğer uygulamalar içinde bu işlemleri deneyebilirsiniz.

Her uygulama için bu işlemi yapmak oldukça zaman alacaktır. Bu konuda kullanabileceğiniz oldukça başarılı ve pratik bir uygulama olan Ccleaner yazılımını kullanabilirsiniz. Bilgisayar kullanıcılarının hatırlayacağı Ccleaner yazılımının android veya ios versiyonu ile cihazınızın hafızasını temizleyebilir ve cihazınızı hızlandırabilirsiniz.

Bütün telefonlar için aşağıdaki linkli kullanarak uygulamayı yükleyebilirsiniz. Ccleaner indir

ccleaner android

Uygulamanın işlemci kullanımını denetleme, ram ve dahili hafızayı anlık olarak takip etme, pil kullanımı ve cihaz sıcaklığı hakkında detaylı bilgi alma, uygulama önbelleğini, indirme klasörlerini, tarayıcı geçmişini, pano içeriğini ve daha fazlasını temizleme gibi birçok özelliği vardır. Alternatif olarak Clean Master uygulamasını kullanabilirsiniz.

Clean Master, marketteki sayfasına yorum olarak da belirttiğim üzere bana göre türünün en güzel örneklerinden birisi. Kullanmaya başladıktan sonra benzer amaçlar için kurduğum diğer tüm uygulamaları kaldırdım. Telefonda gereksiz yere çalışan uygulamaları tek dokunuşla sonlandırıp RAM’i boşaltmanızı sağlayan güzel bir kısayolu mevcut. Silinen uygulamalardan geride kalan çöpleri temizlemek, normal yöntemlerle silinesine izin verilmeyen uygulamaları kaldırmak gibi, stabilite adına faydalanabileceğiniz daha bir çok güzel özellikle gelen Clean Master, ayrıca son derece şık bir arayüze sahip. Marketten uygulamayı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*