Anasayfa / Mobil / iPhone ile mesafe ölçümü nasıl yapılır

iPhone ile mesafe ölçümü nasıl yapılır

iPhone’unuz artık bir mezura, metre gibi çalışan bir uygulama içeriyor. Uygulamayı başlatıp, kameranızı bir şeye doğrultarak gerçek dünyadaki nesnelerin boyutlarını ölçebilirsiniz. Özellik, iOS 12 güncellemesinden sonra telefonlara gelmiştir. Daha eski bir os sürümüne sahipseniz özelliği kullanamazsınız.

Reklamlar

iPhone metre uygulaması için artırılmış gerçekliği kullanır. Apple ARKit teknolojisi ile nesnelerin boyutu hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu tarz uygulamalar App Store’da mevcuttu fakat son güncelleme ile tüm iPhone telefonlara otomatik olarak gelmektedir.

https://twitter.com/twitter/statuses/879009334440734720

Reklamlar

https://twitter.com/twitter/statuses/879090075883188228

iPhone ölçüm uygulaması nasıl kullanılır ?

Telefonunuzu iOs 12 sürümüne güncelledikten sonra ekranda “Ölçü, Mezura” uygulamasını görebilirsiniz. Uygulamayı çalıştırın.

Ölçüm uygulamasını kalibre etmek için iPhone’unuzu hareket ettirmeniz istenecektir. Özel bir şey yapmanıza gerek yok  sadece iPhone’u başlamaya hazır olduğunu söyleyene kadar hareket ettirin.

Uygulama hazır olduğunda, iPhone’unuzu ölçmek istediğiniz şeye doğrultun ve bir daire içinde bir nokta görürsünüz. Ölçüm için başlangıç ​​noktasını eklemek için artı işareti düğmesine dokunun.

Telefonunuzu hareket ettirdiğinizde, bu nokta gerçek dünyada nesneye bağlı kalacaktır. Şimdi, sadece telefonunuzu hareket ettirin. Yerleştirdiğiniz nokta ile ekranın ortasındaki nokta altında ne olursa olsun mesafeyi ölçecektir.

Ölçmek istediğiniz nokta çok uzaksa, daha yakın bir nesne seçmeniz istenir. Mümkünse ölçmek istediğiniz nesneyi yaklaştırın. Çok yakınsanız da doğru bir şekilde ölçüm yapamazsınız.

Ayrıca nesne etrafında çizgiler çizmek ve boyutlarını otomatik olarak ölçmek için “+” düğmesine dokunun. Uygulama nesnenin tüm boyutlarını ekran görmenizi sağlayacaktır.

Bu uygulama ayrıca bir “Terazi” özelliği içerir. Alt kısımdaki araç çubuğundaki “Terazi” düğmesine dokunarak özelliği açabilirsiniz. Bu sayede yüzeylerin düz olup olmadığını da anlayabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*