Anasayfa / Bilişim / URL nedir URL geçmişi nasıl silinir

URL nedir URL geçmişi nasıl silinir

URL, ingilizce Uniform Resource Loader kelimesinin kısaltmasından ortaya çıkan ve Türkçe Tekdüzen kaynak bulucu anlamına gelmektedir. URL geçmişini silmek için resimli anlatımı takip edebilirsiniz.

URL, bilgisayar ile sunucuların daha kolay iletişim kurabilmesi için sayıları metin haline getirir. Örneğin sitemize giriş yapmak için Ozengen.com adresini kullanıyorsunuz fakat normalde sitemizin ip adresini yazarak da siteye giriş yapabilirsiniz. URL yapıları olmasaydı, her site veya sunucuya giriş yapmak için ip adresleri yazmak zorunda kalacaktık. Ayrıca url’ler bir sitenin dosya yapısını da belirler.

Reklamlar

Şuan yazımızı okuduğunuz adresin URL adresi; https://www.ozengen.com/url-nedir-url-gecmisi-nasil-silinir/ Url adresini incelediğimiz zaman

1) Protokol (https://, ftp://);

Reklamlar

2) Alan adı ( www.ozengen.com/ );

3) Sayfanın yolu (url-nedir-url-gecmisi-nasil-silinir)

Url kullanımını en kolay bu şekilde anlatabiliriz. URL kısatlama gibi servisler için Goo.gl adresini kullanabilirsiniz. Bir diğer soru, Url geçmişini silme konusunu anlatalım.

URL geçmişi nasıl silinir ?

internet URL geçmişinizi temizlemek için tüm tarayıcılarda Ctrl – Shift – Delete kısayonu kullanarak internet kullanım geçmişinizi silebilirsiniz. Online geçmiş ekranında veya Chrome ekranında geçmişinizi temizlediğiniz zaman iki ekrandan da silinmiş olacaktır.

  • Ayarlar / Geçmiş seçeneğine tıklayın.
  • Adres çubuğuna chrome://history/ adresini yapıştırın.
  • Chrome’u açarak Ctrl+ H kısayol tuşuna basın.
  • Online olarak gezinme geçmişi ve kullanım istatistiklerine göz atamak için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz. Google hesabınızla giriş yaparak hesabınızdaki tüm etkinlikleri görebilirsiniz.  https://history.google.com/history/

Geçmiş ekranında, tarihlere göre ekranı aşağı kaydırarak internet kullanım geçmişine bakabilirsiniz.

Geçmişi tek tek görüntülemek yerine, sayfanın hemen üstünde bulunan arama alanını kullanarak ziyaret ettiğiniz sayfalar içinde arama yapabilirsiniz.

Geçmiş ekranının hemen sol tarafında bulunan menülerden “Diğer cihazlardan sekmeler” menüsünü kullanarak, telefon veya tablet gibi cihazlarınızdan son ziyaret ettiğiniz sekmeleri görebilirsiniz.

Resimli anlatım Google Chrome’da hazırlanmıştır fakat tüm tarayıcılarda bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*