Anasayfa / Teknoloji / Uber Türkiye’de Nasıl Kullanılır

Uber Türkiye’de Nasıl Kullanılır

uber turkiye

Reklamlar

Uber Türkiye için girişimlerine hız vermeye başladı ve yavaş yavaş ülkemizde faliyet göstermeye başladı. Peki Uber nedir nasıl kullanılır? . Uber, bir ulaşım şebekesi firmasıdır. Dünya çapında 61 ülkede 350 şehirde faliyet gösteren firma, birçok ülkede kullanılmasına rağmen ülkemizde ve benzer ülkelerde devletler ve taksi şirketleri tarafından protesto edilmektedir.

Uber, ulaşım konusunda birçok kolaylık sunuyor. Sistemin çalışma sistemi şu şekilde.

Reklamlar
  1. Navigasyon yardımı ile size en yakın aracı talep edebiliyorsunuz ve bu aracın hedef noktaya gelişini anlık olarak takip edebiliyorsunuz. Lüx araç veya geniş araç talep edebilirsiniz.
  2. Araç geldikten sonra şöföre iletmek istediğiniz konuları uygulama aracılığıyla da yapabiliyorsunuz. Dil konusunda sıkıntı yaşadığınız zaman oldukça faydalı bir özellik.
  3. İstediğiniz noktaya ulaştıktan sonra “Ödeme” kredi kartınızdan otomatik olarak çekliyor. Yolculuktan sonra şöför için puanlama yapılmaktadır.

 

Şimdilik sistem San Francisco’da olduğu gibi çalışmıyor malesef. İlk etapta taksi durakları ile görüştükleri söylentiler arasında.Uber’de nasıl şöför olunur ?

  • Sabıka kaydı olmayanlar Uber şöförü olabilir.
  • Ulaştıma bakanlığından lisanslı araç kullananlar
  • Uber Şöförü olmak için Kaydol bağlantısına tıklayarak istenilen belgeleri edinmeniz gerekiyor.
  • Bu arada Uber’de puan sistemi bulunmaktadır. 5 üzerinden puanlama sisteminde 4,4 altında puan alan şöförlerin işine son veriliyor.

Türkiye’de ilk etapta 3 farklı araç seçeneği mevcut. Birinde normal taksiler %20 indirimle kullanılırken, diğer ikisi özel araçlar ve sürücülerle kullanılıyor. UberBLACK modelinde Mercedes E serisi, Fiat Fiorino ve Ford Tourneo araçlarından biriyle yolculuk yapma seçeneği sunulurken, UberXL modelinde Mercedes Vito ve Volkswagen Caravelle arasından seçim yapılabiliyor. Ülkemiz için kullanımı oldukça zor görünüyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda neler olacak, bekleyip göreceğiz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*