Anasayfa / Donanım / TTNet ADSL- internet Sorunları ve Çözümleri

TTNet ADSL- internet Sorunları ve Çözümleri

Reklamlar

adsl arızaları

ADSL – internet bağlantılarında çok fazla sorun yaşandığını düşünerek Başlıca ADSL arızaları ve çözümleri hakkında biraz bilgi vermeye çalışacağım. Başlığı TTNET olarak açtım fakat burada belirttiğim çözüm yöntemlerini bütün adsl bağlantılarında uygulayabilirsiniz.

Adsl Modem Işıkları Ne anlama gelir ?

Power: Modem adaptörünün Takılı olması ile yanar

Reklamlar

Ethernet-LAN: Bilgisayar ve Modem arasındaki internet Kablosunun takılı olması durumunda yanar

USB: Usb kablosu üzerinden internete bağlı olduğunuz zaman yanar

Wlan: Wireless – Kablosuz Yayının aktif olduğunu gösterir

DSL – ADSL: internet sağlayıcınız ile modem arasında veri alışverişinin olduğunu gösterir.

İnternet: internet bağlantınızın hazır olduğunu ve internete girebileceğinizi gösteren ışıktır.

İnternet-ADSL Bağlantı Sorunları ve Çözümleri

ADSL – DSL Sabit Yanmıyor ?

internete girebilmeniz için adsl – dsl ışığınızın sabit yanması gerekiyor. Eğer sabit yanmıyorsa Hattınızla alakalı bir sorun olduğunu gösterir bağlantı kablolarınızı kontrol etmeniz gerekir. Splitter kullanıyorsanız arızalı olabilir. Hattınızı direk modeminize bağlayıp deneyebilirsiniz.

ADSL – DSL Sabit Yanıyor fakat internete giremiyorum ?

Adsl hattınızın sabit yanması modeminizin veri alışverişi kurduğu anlamına gelir. Bundan sonraki aşamalar sizin için en kolayıdır. Bu tarz durumlarda modeminizin arayüzünü kontrol etmeniz gerekiyor.

Adsl Kullanıcı adı ve şifrenizin modeminize girildiğinden emin olmanız gerekir. Ayrıca Modem ayarlarının doğru yapılmış olması gerekiyor bunun için kullanmış olduğunuz modemin el kitapçıklarını okuyarak veya cd ile kurulum yöntemlerini adım adım takip ederek yapabilirsiniz.

Power ışığı yanmıyor ?

Cihazınıza elektrik gelmediğini gösterir. Adaptörünüz arızalı olabilir.

LAN ışığı yanmıyor ?

Bilgisayar ve modem arasında kullanmış olduğunuz kablo gevşemiş veya arızalanmış olabilir. Çok istisnai durumlarda port  arızası olabilir bunun için başka port varsa takıp deneyebilirsiniz. Bilgisayar ethernet girişiniz arızalı olabilir başka kablolarla test edebilirsiniz.

WLAN ışığı yanmıyor ?

Modeminizin kablosuz yayını kapatılmış olduğunu gösterir. Arayüze girip ayarları kontrol etmeniz gerekir.

Aklıma gelen başlıca adsl arızalarını anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olabilmişimdir. Karşılaştığınız başka arızalar varsa yorum atarsanız yardımcı olmaya çalışabilirim. Kolay gelsin. www.ozengen.com

Serkan ÇATALTAŞ

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

26 yorum

 1. süpersin daha ne olsun genel arıza tipleri zaten bunlar bunların dışındaki arızalar içinde artık başka yerlere başvurulur zaten eline koluna sağlık…

 2. Modem sabit çalışıyor internet hızı mükemmel, wifi de problem yok sinyal mükemmel fakat internet sayfası her 4 dakika da, 5 dakikada bağlantı kopması oluyor. sinyal mükemmel olduğu halde neden sürekli internetim kopuyor anlamadım. TTneti aradım . modem ile alakalı dedi. modem firmasını aradım kablolarda bir problem olabilir TTNET'i arayın dedi Tekrar TTneti aradım DSL yanıyorsa bizim kablolarımızda problem yok dedi. modemden kaynaklı olabilir denildi. şimdi ben bu sorunun kaynağını bilmeden de gidip yeni bir modem almak istemiyorum modemimi yaklaşık 6 aydır kullanıyorum. format attım pc ye yine aynı durum. herşey düzgün çalışıyor fakat internette ara ara kesintiler oluyor. ne oyun oynayabiliyorum. ne de işimi düzgün yapabiliyorum.

 3. Serkan Tuğba Çataltaş

  Spliter kullanabilirsiniz. Kesinti sorunlarını giderebilir. Eger hala çözülmüyorsa bine telekom kutusundan gelen kabloda sorun vardır.

 4. Bilge Küçükyayla

  arayüzünün şifresini ve kullanıcı adını nasıl öğrenebilirim?

 5. modemın arkasına bak veya baslat cmd yaz oraya ipconfig yaz 192.168.x ıp verır onu al tarayıcı kısmında arama cubuguna yaz ekran gelcek oradan kulanıcı adı sıfre ıster kulancı adı admin sıfre ttnet tir ordan kablosuz kısmına bas ve orda guvenlık yazar tıkla oralarda cıkıo

 6. internet yavaşladı ve sürekli internet kesiliyor sebebi nedir

 7. Modemin wifi ışığı yanıyor ancak baglantı görünmüyor içini açıp baktıgımda kablo kopması ws yok modemi resetledim gene aynı sebebi ne olabilir acaba

 8. modemim edimax wifi ışığı yanıyor ancak wifi baglantısı görünmüyor normal kabloluyla baglanabiliyorum modeme reset attım degişen bişey yok içini açıp baktım kopan bi parça ws yok anten teli falan saglam acaba sorun ne olabilir nasıl düzeltebilirim acaba?

 9. Arayüz'de özellik kapalı olabilir kontrol edebilirsiniz.

 10. Servis sağlayıcınızla görüşmeniz gerekiyor. Genellikle TTnet hatlarda yavaşlık olmaktadır.

 11. Modemimin wlan ışığı yanmıyor.Her yolu denedim reset atınca 1-2 dkklığına geliyor tekrar gidiyor.

 12. WLAN lambasının sürekli ve bazanda kesintili aralıklarla titrek yanmasının sebebi, ağımdan internet bağlantılarının olmasındanmıdır?

 13. Kablosuz bağlantı üzerinde veri alışverişi olduğu zaman yanıp sönmesi normaldir.

 14. Serkan Çataltaş: Yaş itibariyle senden büyük olduğum için Serkancığım diyorum Verdiğin cevap için teşekkürler. Aslında sormak istediğimi tam olarak anlatamamışım! Kablosuz modemimdeki WLAN lambası, cihazlarım, yani: cep telefonu ve laptobumda kapalı olmasına rağmen devamlı titrek yanmasına anlam veremedim. bazanda sık sık kopmalar oluyodu. Mesela bir saat içinde enaz 3-4 sefer kopmalar oluyodu-derken; modem kendi kendine kapanıp açılıyodu- Ve korsan bağlantıların olduğunu düşündüğüm için şifremi değiştirdim. Şimdi sık sık olmasada tlf ve pc kapalıyken wlan lambası veri alış verişi yapılıyomuş gibi titreme yaparak yanıyor.Burada korsan bağlantı yapılıyor diye bilirmiyiz..Teşekkürler.Kolay gelsin.

 15. Modem marka/modeline göre bu durum değişiklik gösterebilir. Bunu kesin olarak tespit etmek için modem arayüzüne giriş yapıp, bağlı cihazları kontrol edebilirsiniz. İsteğiniz dışında bağlı cihazların bağlantısını engelleyebilirsiniz.

 16. modemin wlan ışığı yanmıyor pc,den internete giriliyor ama telefondan girilmiyor
  ne yamam gerekir ???

 17. modemde bulunan bütün ışıklar yanıyor. fakat LAN ışığı yanmasına rağmen modemin arayüzüne giremiyorum sağ alt köşedeki ağ simgesi sürekli çarpı şeklinde. farklı modemleri de denedim. onlarda da durum aynı ama modeme internet sinyali geliyor. ne yapmalıyım sorun nedir?

 18. Benimde modem ışıklarım sabit yanıyor.Telefon kutusundan eve gelen hat kablosunu değiştirdi.splinter ı değiştirdim evin tüm kablo sistemlerini değiştirdim.
  Fakat internet ışıklarım sürekli yanmasına rağmen online oyun oynadığım için 10 dakikada bir disconnet oluyorum. Modeme bakıyırom ışıklarda sönmede olmuyor.
  Turketi Aradım kablo değerlerini ölçtürdüm normal dediler.Modem 2 aylık garantisi var gerekli güncelleştirmeleride yaptım sizce sorun ne olabilir..

 19. Reset atim power ışığı yanmiyor neden

 20. MODEM POWER İŞİĞİ YANİYOR DİĞER İŞİKLAR YANMİYOR KAPLODA SORUN YOK NE YAPABİLİRİM

 21. Benim modemin hiç bir ışığı yanmıyor ne yapmam lazim

 22. iyi günler.benim sorum modemim güç ışığı yanmıyor.şimdi modem mi yoksa kabloda mı sorun var ben nasıl anlayacağım?

 23. wifi ışığı yanıyor ancak baglantı yok tlf fılan gıremıyorumınternete

 24. evde masa üstünde net var yan oda tlf tablete gıremıyorum

 25. Merhaba
  Huawei hg630 modem kullanmaktayım. Son 3-4 gün önce gece Türk telekomdan mesaj gelmiş “….. hizmet numaralı hattınızdaki modeminizin internet ayarları yapılmıştır.” diye. Sabah internete giremememden dolayı modem arayüzüne girdim. Modem arayüz şifresi ve adının değiştiğini farkettim. Kullanıcı adı admin ve şifre ttnet olmuş. Arayüzü geçince bu sefer Türk telekomun verdiği kurulum kullanıcı adı ve şifresi değişmiş. Muhtemelen ilk modem ayarlarındaki hale dönmüş.(ttnetpppoopp gibi bir şey olmuş.) Doğru şifre ve kullanıcı adını girince internet geldi.
  Şimdi 3 gündür aynı mesaj ara ara Türk telekomdan gelmekte ve bazen mesaj gelmese bile modem kendi kendine reset atıp yukarıdaki anlattığım işlemleri yapmak zorunda kalıyorum. Türk telekom a yaptığım arıza kaydında herhangi bir çözüm olmadı henüz. Bu konunun çözümü için ne yapmam gerekmekte(yazılım güncelleme vb.) bilenleriniz varsa yardımcı olursanız sevinirim.

 26. Modemi fişe taktığım zaman power ışığı yanmıyor ve internet ışığı kırmızı yanıyor ne yapmam lazım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*