Anasayfa / Donanım / TTNet ADSL- internet Sorunları ve Çözümleri

TTNet ADSL- internet Sorunları ve Çözümleri

adsl arızaları

Reklamlar

ADSL – internet bağlantılarında çok fazla sorun yaşandığını düşünerek Başlıca ADSL arızaları ve çözümleri hakkında biraz bilgi vermeye çalışacağım. Başlığı TTNET olarak açtım fakat burada belirttiğim çözüm yöntemlerini bütün adsl bağlantılarında uygulayabilirsiniz.

Adsl Modem Işıkları Ne anlama gelir ?

Power: Modem adaptörünün Takılı olması ile yanar

Reklamlar

Ethernet-LAN: Bilgisayar ve Modem arasındaki internet Kablosunun takılı olması durumunda yanar

USB: Usb kablosu üzerinden internete bağlı olduğunuz zaman yanar

Wlan: Wireless – Kablosuz Yayının aktif olduğunu gösterir

DSL – ADSL: internet sağlayıcınız ile modem arasında veri alışverişinin olduğunu gösterir.

İnternet: internet bağlantınızın hazır olduğunu ve internete girebileceğinizi gösteren ışıktır.

İnternet-ADSL Bağlantı Sorunları ve Çözümleri

ADSL – DSL Sabit Yanmıyor ?

internete girebilmeniz için adsl – dsl ışığınızın sabit yanması gerekiyor. Eğer sabit yanmıyorsa Hattınızla alakalı bir sorun olduğunu gösterir bağlantı kablolarınızı kontrol etmeniz gerekir. Splitter kullanıyorsanız arızalı olabilir. Hattınızı direk modeminize bağlayıp deneyebilirsiniz.

ADSL – DSL Sabit Yanıyor fakat internete giremiyorum ?

Adsl hattınızın sabit yanması modeminizin veri alışverişi kurduğu anlamına gelir. Bundan sonraki aşamalar sizin için en kolayıdır. Bu tarz durumlarda modeminizin arayüzünü kontrol etmeniz gerekiyor.

Adsl Kullanıcı adı ve şifrenizin modeminize girildiğinden emin olmanız gerekir. Ayrıca Modem ayarlarının doğru yapılmış olması gerekiyor bunun için kullanmış olduğunuz modemin el kitapçıklarını okuyarak veya cd ile kurulum yöntemlerini adım adım takip ederek yapabilirsiniz.

Power ışığı yanmıyor ?

Cihazınıza elektrik gelmediğini gösterir. Adaptörünüz arızalı olabilir.

LAN ışığı yanmıyor ?

Bilgisayar ve modem arasında kullanmış olduğunuz kablo gevşemiş veya arızalanmış olabilir. Çok istisnai durumlarda port  arızası olabilir bunun için başka port varsa takıp deneyebilirsiniz. Bilgisayar ethernet girişiniz arızalı olabilir başka kablolarla test edebilirsiniz.

WLAN ışığı yanmıyor ?

Modeminizin kablosuz yayını kapatılmış olduğunu gösterir. Arayüze girip ayarları kontrol etmeniz gerekir.

Aklıma gelen başlıca adsl arızalarını anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olabilmişimdir. Karşılaştığınız başka arızalar varsa yorum atarsanız yardımcı olmaya çalışabilirim. Kolay gelsin. www.ozengen.com

Serkan ÇATALTAŞ

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

26 yorum

 1. Arayüz'de özellik kapalı olabilir kontrol edebilirsiniz.

 2. modemim edimax wifi ışığı yanıyor ancak wifi baglantısı görünmüyor normal kabloluyla baglanabiliyorum modeme reset attım degişen bişey yok içini açıp baktım kopan bi parça ws yok anten teli falan saglam acaba sorun ne olabilir nasıl düzeltebilirim acaba?

 3. Modemin wifi ışığı yanıyor ancak baglantı görünmüyor içini açıp baktıgımda kablo kopması ws yok modemi resetledim gene aynı sebebi ne olabilir acaba

 4. internet yavaşladı ve sürekli internet kesiliyor sebebi nedir

 5. modemın arkasına bak veya baslat cmd yaz oraya ipconfig yaz 192.168.x ıp verır onu al tarayıcı kısmında arama cubuguna yaz ekran gelcek oradan kulanıcı adı sıfre ıster kulancı adı admin sıfre ttnet tir ordan kablosuz kısmına bas ve orda guvenlık yazar tıkla oralarda cıkıo

 6. Bilge Küçükyayla

  arayüzünün şifresini ve kullanıcı adını nasıl öğrenebilirim?

 7. Serkan Tuğba Çataltaş

  Spliter kullanabilirsiniz. Kesinti sorunlarını giderebilir. Eger hala çözülmüyorsa bine telekom kutusundan gelen kabloda sorun vardır.

 8. Modem sabit çalışıyor internet hızı mükemmel, wifi de problem yok sinyal mükemmel fakat internet sayfası her 4 dakika da, 5 dakikada bağlantı kopması oluyor. sinyal mükemmel olduğu halde neden sürekli internetim kopuyor anlamadım. TTneti aradım . modem ile alakalı dedi. modem firmasını aradım kablolarda bir problem olabilir TTNET'i arayın dedi Tekrar TTneti aradım DSL yanıyorsa bizim kablolarımızda problem yok dedi. modemden kaynaklı olabilir denildi. şimdi ben bu sorunun kaynağını bilmeden de gidip yeni bir modem almak istemiyorum modemimi yaklaşık 6 aydır kullanıyorum. format attım pc ye yine aynı durum. herşey düzgün çalışıyor fakat internette ara ara kesintiler oluyor. ne oyun oynayabiliyorum. ne de işimi düzgün yapabiliyorum.

 9. süpersin daha ne olsun genel arıza tipleri zaten bunlar bunların dışındaki arızalar içinde artık başka yerlere başvurulur zaten eline koluna sağlık…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*