Anasayfa / Bilişim / Tor Browser (The Onion Routing) Nedir

Tor Browser (The Onion Routing) Nedir

Reklamlar

Merhaba Ozengen.com takipçileri. Son zamanlarda sıkça kullanılan ve kullanımı giderek artan Tor browser nedir ? Ne işe yarar ? Diğer tarayıcılardan farkı nedir ? gibi sorulara cevap vereceğiz. Tor, “The Onion Routing” sözcüklerinin baş harflerinden oluşturulmuş, kullanıcılarına anonim iletişim imkânı sağlayan bir ağ ve yazılım projesinin adıdır. Proje dünya üzerinde konuşlanmış 6000’den fazla gönüllü Tor unsurunun (Tor relay) oluşturduğu ağ üzerinden Tor web tarayıcısı kullanılarak kullanıcıların gerçek kimliklerini gizleyerek şifreli bir şekilde internete erişmelerine imkân sağlamaktadır. İlk yıllarında Birleşik Devletler Ordusu’nun istihbaratı için kullanılan tarayıcı, günümüzde açık kaynaklı olarak yani kodlarını açarak çoğu işletim sistemi için herkese açık hale getirildi. Daha çok güvenlik yazılımları için uğraşan yazılımcılar ve illegal olmayan işler için kullanan kullanıcılar tarafından kullanılan tarayıcı, son kullanıcılar tarafından da rahatlıkla kullanılabiliyor.

Tor Browser, sanal sunuculardan kurulu olan ağ yapısıyla kullanıcılarına anonim bir şekilde gezinmesine ve engellere takılmadan siteye giriş yapmasına olanak sağlar. Sanal sunucuların yanı sıra kullanıcının erişmeye çalıştığı sayfaya bilgi gönderirken veya sayfadan bilgi alırken şifreli paketlerle çalışması ve kendisine has algoritmalarıyla tarayıcı izlenmeye ve saldırılara karşı TOR daha güvenli hale geliyor.

Reklamlar

Tor sunucuları içinde gezinmeniz , internet bağlantınızın hızına veya Tor’un sunucularına bağlı olarak uzun sürebilir. Tarayıcı görünümü Mozilla firefox’a oldukça benziyor. Vidalia isimli bir arayüze sahip. Tor browser günümüzde Deep web diye adlandırılan, Tor kullanıcılara anonimlik sağladığı gibi sunuculara da bu imkânı sağlar. Sadece Tor ağından gelen bağlantıları kabul edecek şekilde ayarlanan sunucular Tor saklı servisler olarak isimlendirilmektedir. Bir Tor saklı servisi IP adresiyle değil “onion” adresi ile tanınır. Bu da IP adresinin sızmasını engeller. Tor ağı güvenlik duvarı veya NAT (Network Address Translation) arkasında olsa bile bu adresi anlar ve bu adresten gelen ya da bu adrese giden tüm trafiği ona göre yönlendir. Bu servislere ulaşmak için ancak Tor web tarayıcı kullanılmalıdır. 2004 yılından beri Tor saklı servisler kullanılabiliyor. Genel olarak Tor saklı servislerin tanımlandığı bazı veritabanları olsa da tüm saklı servislerin tanımlı olduğu bir veritabanı Tor’un merkezi olmayan yapısından dolayı yoktur. Bu nedenle Tor saklı servislerden ancak halka açık kataloglarda ismi geçenlere erişilebilir.

Deep web konularıyla ilgilenen kullanıcıların kullandıkları bu tarayıcı hakkında ilerleyen günlerde daha detaylı bilgiler sunacağız.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*