Anasayfa / Mobil / Telefonum Çok Isınıyor Sorunu Çözümü

Telefonum Çok Isınıyor Sorunu Çözümü

Telefonum neden ısınıyor ? Isınma sorununu nasıl giderebilirim ? Telefonların donanımlarındaki gelişmeler günden güne daha da artıyor. Yüksek donanım , yüksek performans , yüksek performans’ta ısınma sorununa alt zemin hazırlıyor. Bilgisayarların işlemcilerinin gelişimi sırasında bu durumla çok sık karılaşırdık. Özellikle AMD işlemciler bir dönem o kadar çok sık ısınırdıki , bilgisayarın bulunduğu odada ısıtıcı kullanmamıza bile gerek kalmazdı. Telefonlarda’da belli modellerde kronik bir ısınma sorunu var tabiki. Bunun haricindeki telefonlarda kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak veya kullanılan aparatlara göre değişiklilik gösterebiliyor.

Reklamlar

Sıcaklık telefonun baş düşmanıdır. Cihazın bozulması ve batarya ömrünün azalması gibi problemlere neden olmaktadır.

sarj isinma

Reklamlar

Telefonlar başlıca, aşağıdaki işlemleri yaparken daha çok ısınır.

 • 3G, 4.5G Mobil veri açıkken.
 • Oyun oynarken.
 • Uzun süreli kullanımlarda.
 • Şarj olurken.
 • Virüs kaynaklı veya diğer durumlar.

Bu işlemler sırasında telefonunuz neredeyse elinizle tutamayacağınız kadar yüksek sıcaklığa ulaşır. Bunun aslında mantık olarak basit bir açıklaması var. Bu işlemler sırasında işlemci, ram, ekran kartı gibi donanımlar aşırı derecede aktif çalışmaya girer bunun sonucunda bataryanızdan çok fazla enerji alır. Bunun sonucunda hem aktif kullanımda olan donanımlar hemde bataryanızın bulunduğu alandan ısınmaya başlar. Kullanım süresi ne kadar uzarsa ısınma’da bu oranda artar.

batarya

Isınma sorununu gidermek için neler yapmalıyız ?

 1. Telefonunuz şarj olurken kesinlikle telefonunuzu kullanmayınız: Şarj esnasında zaten bir ısınma sorunu ortaya çıkıyorken aynı zamanda donanımları kullanıp telefonun daha da ısınmasına neden olmanız, ısınma haricinde sorunlar çıkmasına bile neden olabilir.
 2. Orjinal batarya ve Şarj aleti kullanın: Bu konu oldukça önemlidir. Telefon patlaması ve şarj aletinin patlaması gibi birçok haberlere denk gelmişsinizdir. Kalitesiz bir batarya bu sorunlara neden olmaktadır.
 3. Kalitesiz kılıflar ve aparatlar kullanmayın: Piyasada çeşit çeşit kılıflar var. Çoğu kılıflar teknik olarak bir standart sağlamaktan ziyade görsel bir görüntü sunmak hedefinde olduğu için telefonunuzun aşırı derecede ısınmasına neden olabilir.
 4. Oyun oynarken Wi-Fi ağını tercih edin: Online oyunlarda hem mobil veri kullanımı hemde oyun performansı sunmak telefonu çok zorlamaktadır. Oyun oynarken mümkünse mobil veriyi kapatıp Wi-Fi ağını kullanın.
 5. Telefonunuzun dinlenmesi için biraz ara verin: Uzun süre telefonunuzu kullanmamaya dikkat edin. Belirli zamanlar belirleyerek telefonunuzun bir nebze soğuması için ara vermeniz oldukça faydalı olacaktır.
 6. Virüslere karşı dikkat edin: Virüsler arka planda çalışarak , hiçbir işlem yapmamanıza rağmen telefonunuzun ısınmasına neden olabilir. Telefonunuzu, antivirüs programları ile tarayarak virüslere karşı koruyun. Sitemizde arama yaparak ücretsiz en iyi android virüs programlarına ulaşabilirsiniz.

Samsung Galaxy S6 vs iPhone 6 Kaynar su testi

En sık karşılaşılan ısınma sorunları ve çözümleri yukarıdaki gibidir. Bunun haricinde , yazımızın başında belirttiğimiz gibi üretici kaynaklı olarak bu tarz sorunlar görülebilir. Bu yüzden telefon almadan önce bu konuda iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Konu hakkında sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*