Anasayfa / Mobil / General Mobile Discovery Elite Bilinmeyenler

General Mobile Discovery Elite Bilinmeyenler

Discovery-Elite 2

Reklamlar

General Discovery Elite Hakkında bilinen, bilinmeyen sorulara cevap vermeye çalışacağız. Kullanıcılar tarafından çok fazla tercih edilen Discovery serisinin devamı olan Discovery Elite hakkında soru cevapları inceleyebilirsiniz.

İşlemcisi nedir ? İlk versiyon Discovey elite cihazlarında S800 bulunucak.Bu S800′de 2.2 Ghz hızında çalışıcak. Bunun sebebi ise S805 mart ayında çıkartılabileceği ve aslında telefonda mart ayında piyasaya sunulması bekleniyordu. Ama firma karar değiştirerek talebin bu denli yüksek olmasından dolayı şubat ayında çıkarma kararı aldılar ve s800′ün düz platformunu kullanıcaklar. Ama sonraki dönemlerde (bu sonraki dönem olarak da yılın ortasında diyebiliriz) cihaz S805 ile güncellenicek ve o şekilde piyasaya sunulucak.

Reklamlar

Ekran: 5.5″ Full HD panel bulunan telefonda, Japon Display tarafından IPS vari panel kullanılıyor. Ekran, parlaklık olarak gayet iyi fakat görüş açılarında IPS tadı malesef veremiyor.

Bu panel’in kullanılma sebebi ise şudur. Telefonda 2500 mah batarya olduğu için herşeyi göz önüne alarak donanımları koyduklarını anlıyoruz. Panel IPS gibi kaliteli görüntüler sunabilirken IPS panellere göre daha az enerji tüketiyor.

SD Kart, Çift Sim ve Arka Kapak: Telefon yekpare bir gövde sunuyor ve bundan dolayıdır ki arka kapak açılmıyor. Son nihai sürüm ile telefon değişebilir ihtimali bulunuyor ama şuanda en güncel hali olduğu için ve şubat ayında olduğumuz için arka kapak açılamıcaktır.

Bildirim Led’i bulunuyor mu ? : Bildirim desteği bulunuyor

Telefonda çift sim bulunmuyor. Tek sim kartı ile çalışıyor.

Hafıza kartı ne yazıkki takılamıyor. 32 GB hafıza bulunuyor ve bu herkeze yeteceğini düşünüyorum.

Kamera: Arka tarafta 16 Mp sensör bulunan discovery elite’de kaliteli resimler çekebilmek mümkün. Ön tarafında ise 8mp’lik bir sensör bulunuyor ve bu optik odaklama özelliği bulunuyor.

Kapasitif Tuşlar ve Çevresi: Kapasitif butonlar ekran çerçevesinde bulunuyor. Üzerinde konumlandırılmaması daha iyi olmuş diyebiliriz. Çünki 5.5″ ekran oluyor 5.3″ ekran. Işıkları ise ortama göre kendini ayarlıyabiliyor ve her zaman yanmıyor. Siz dokunduğunuzda yanıyor. İsterseniz pil’den tasarruf edebilmek adına bu ışıkları tamamen kapatma seçeneği de sunuluyor.

Güç butonu malesef ki tepeye yerleştirilmiş ve yetişilmesi birçok insan için zor olacaktır. Ama burda sırf bu eksi yönünü artıya çevirebilmek için yazılım ile olayı çözmüşler. Ekrana iki defa dokundurduğunuz da telefon açılabiliyor.

Discovery-Elite

Kullanım Özellikleri ve ek fonksiyonlar: Kullanımı ekran büyüklüğünden dolayıdır ki malesef rahat kullanılamıyor. Bunun için ise şuanda malesef yazılım ile de çözüm sağlanmış değil. Ama ilerki güncellemeler ile birlikte tek el kullanımı daha iyi olucaktır.

Ekrana iki defa dokunarak rahatlıkla ekranın uyanmasını sağlıyabiliyorsunuz. Bunun yanında kilit ekranı da düzenlenmiş ve aşağıdan yukarıya tatlı bir kaydırma yaparak kilit açılıyor.

Daire ikonu bulunmakta ve bu iphone’da gördüğümüz şekilde çalışıyor. Daire açıp kapatılabiliyor ayarlar menüsünden. Daire tam olarak alt taraftaki kapasitif butonları kullanmayıp size ekran üzerinden bunları sunuyor olması. Özellikle tuşları kilitlemek için yine üst tarafa yetişmektense bu daireden rahatlıkla ekranınızı kilitleyebiliyorsunuz.

HDMI Çıkışı var mı ? : HDMI çıkışı malesef bulunmuyor. Telefonda yanlızca kablosuz görüntü aktarımı mevcut. Usb portu bulunuyor sadece. Direkt olarak HDMI kablosunu takamıyoruz.

Kesin çıkış tarihi belli mi ? : Kesin çıkış tarihi bulunmuyor. Fakat telefonu mobil dünya kongresinden önce marketlerde raflardaki yerini alması bekleniliyor. Firma tarafından yapılan açıklama bu yönde. Kesin değilfakat yetiştiriceğiz diyorlar. Çalışıyorlar yetiştirmek için.

Discovery Elite’nin tam olarak fiyatı ne olacak ? : Arkadaşlar şunu belirtmeliyim ki telefon aslında 999 TL olarak süpriz bir fiyatla piyasaya sunulucaktı. Bu rakam dolar kur’u 1.8-1.9 ikendi. Fakat daha sonra ÖTV zammı dolar kur‘unun artması ve TL’nin değer kaybetmesiyle birlikte malesef bu fiyat olamıcak. Kesin olarak fiyat geçen haberimde yayınladığım gibi 1100-1200 arası olucağı. Ama daha net bir bilgi olarak da 1199 TL olabilir. Asıl sonucu çıktığı zaman görebiliriz.

Kasa sağlamlığı nasıl ? : Kasa genel olarak sağlam duruyor. Arka tarafı piyano siyahı, yani parlak bir siyah renk bulunuyor. Plastik yapıda. Ama tabikide saf plastik değil özelleştirilmiş ve sertleştirilmiş bir plastik. El izi tutuyor ve bariz belli oluyor.

Hangi renkler olucak ? : General mobile discovery elite ilk etap’da Parlak Siyah ve  Parlak beyazrenkleri ile gelicek. İlerki zamanlarda renk seçenekleri eklenebilir.

1300 TL’ye G2 varken 1200 TL’ye Elite Alınır mı ? : Elite’den daha küçük yapıda ve batarya olarak daha büyük LG G2. Fakat 1300 TL’lik modelde 16 gb hafıza varken Elite’de 32 gb Hafıza bulunuyor. Ram olarak da Elite daha fazla. Kamera olarak da elite daha yüksek ve daha iyi. Bu tamamen sizin seçiminiz. Performans olarak elite daha önde bir telefon. Siz bilirsiniz zevk meselesi.

Discovery-Elite 1

Cihazda OTG desteği var mı ? : Cihazda OTG desteği bulunuyor. istediğiniz gibi usb, fare ve klavye gibi aksesuarları bağlıyabilirsiniz.

Bildirim Led’i var mı ? : Bildirim led’i bulunuyor arkadaşlar.

S800 ile S800AC farkından dolayı fiyat farkı olucak mı ? : Malesef böyle bir fiyat farkı olmayacaktır. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki elite’de ki s800 çok performanslı çalışıyor.

Çıktığında 4.4 sürüme güncellenicek mi ? : Cihaz 4.4 sürümüne mutlaka güncellenicektir arkadaşlar. Şuanda telefonu yetiştirebilmek adına karınca gibi bir çalışma mevcut. 4.4 içinde superkarinca gibi çalışarak kısa sürede yayınlıyacaklardır.

Kulaklık çıkışı ve ses çıkışı nasıl ? : Kulaklık çıkış sesi gayet yüksek ve netlik olarakda discovery’e göre daha kaliteli. Hoparlör sesi ise gerçekten muazzam.Tabiki HTC One kadar iyi değil ama çok da aşağıda kalmıyor. İyi ses verebiliyor ve bass’lar da rahatlıkla hissediliyor.

Cihaz yükteyken aşırı ısınma oluyor mu ? : Bunu rahatlıkla söyleyebilirim, ısınmıyor.

Pil ne kadar sürüyor ? : 1 günü rahatlıkla çıkartabiliyor cihaz. 3 saat boyunca ekran açık kalma süresi, wifi ve 3g tamamen açık bir şekilde ve ayrca mail senk. açık şekilde akşama %30 gibi bir pil kalıyor. Bu yeterli bir performans. Bazılarına 1,5 gün de gidebilir bazılarına buçuk günde gidebilir

Kamera çizilmeye müsait gibi mi ? : Kamera dışarıya doğru bir çıkıntısı mevcut fakat kamera safir camile kaplanmış durumda. Safir cam çizilmesi en zor maddedir. Gorilla glass 3-5 farketmez. Onlardan daha sağlam bir malzeme bundan dolayı içiniz rahat olabilir.www.ozengen.com

Telefon çıktığında aksesuar bulunucak mı ?: Telefon satışa çıktığında mutlaka koruma kılıfları, jelatinler bulunucaktır.

Kızılötesi özelliği var mı ? : Malesef kızılötesi özelliği yok. Bundan dolayı TV ve klimalarınızı uzaktan kontrol edemiyorsunuz.

Discovery’den Discovery Elite geçilir mi ? : Discovery ile Discovery elite karşılaştırılamaz arkadaşlar. Her türlü daha iyi bir telefon. Android deneyimini tamamen çok hızlı bir şekilde sunuyor. S3′den S4′egeçilmeyebilir ama Dsicovery’den discovery elite her türlü geçilir. Çünki her yönden üstüne kat kat konulmuş bir telefon.

Elite ile Elite lite modeli aynı anda mı çıkıcak ? : Hayır aynı anda çıkmayacak. Elite lite modeli daha sonra sunulucak.

Boyut tam olarak nedir ? : Boyut ölçüleri şuanda kesin olarak açıklanmadı. Ama aşağıdaki görsellerden kendiniz  görebilir ve karşılaştırabilirsiniz.

Discovery Elite hakkında merak ettiğiniz bütün soruları yorum olarak atabilirsiniz.  Ayrıca telefonu kullanan arkadaşlar kendi fikirlerini yorum olarak atabilir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

26 yorum

 1. Komik DiyaLoqLar çift tıkla ekranı nasıl aktifleştirebilirim yardımcı olur msunuz?

 2. Pelin Çınarbaş

  Ben marttan beri kullanıyorum hiç öyle birşeye rastlamadım

 3. Pelin Çınarbaş

  Ben marttan beri kullanıyorum hiç öyle birşeye rastlamadım

 4. Pelin Çınarbaş

  Mart ayından beri kullanıyorum. Telefondan çok memnunum evet ama bazı saçmalıkları var. Beni en çok sinir eden metin yazarken kelime tahmini olayı. Bundan önce Samsung Galaxy S2 kullanıyordum ve ondaki kelime tahminine alışmıştım. Elite'deki sinir ediyor. Bide android tasarımı biraz tuhaf. Arkaplanı beyaz yapmışlar. Hoşuma gitmedi. Tabi ufak tefek sıkıntılar bunlar. Kameraları müthiş. Sihirli kamera uygulamasında değişik modlar var. Telefon yüksek çözünürlüklü oyunları çok çok rahat çalıştırıyor. Biraz büyük ama hemen alışılıyor. Tavsiye ederim. Notum 95/100.

 5. Pelin Çınarbaş

  Mart ayından beri kullanıyorum. Telefondan çok memnunum evet ama bazı saçmalıkları var. Beni en çok sinir eden metin yazarken kelime tahmini olayı. Bundan önce Samsung Galaxy S2 kullanıyordum ve ondaki kelime tahminine alışmıştım. Elite'deki sinir ediyor. Bide android tasarımı biraz tuhaf. Arkaplanı beyaz yapmışlar. Hoşuma gitmedi. Tabi ufak tefek sıkıntılar bunlar. Kameraları müthiş. Sihirli kamera uygulamasında değişik modlar var. Telefon yüksek çözünürlüklü oyunları çok çok rahat çalıştırıyor. Biraz büyük ama hemen alışılıyor. Tavsiye ederim. Notum 95/100.

 6. Bugün aldim actim ve ekraninda hic bi uygulama yok rehber yok cewaplarsanız sewinirim

 7. Ben kullanıyorum çok güzel bi cihaz.yalniz benim sikintim rehberdeki kişiler gün geçtikçe siliniyor kendiliğinden geçenlerde ise a kişisi ariyor b kişisi ariyor diye gösterdi bana yardimci olursaniz sevinirim

 8. merhabalar bende almayı düşünüyorum ama kaç sene gider yani çin malı diyorlar
  kaç sene gider

 9. Telefonu 1 hafta once aldim allaha sukur hicbir sikintisi yok. Ses cok guzel ve steoro. Sarj 1.5 gun gidiyor vifi ve mobil ag hep acikken.ekran note 2 den daha iyi ve rahat kullanimda.ancak suanlik kotu durum kilif secenekleri kisitli ve heryerde yok. Kutu icinden ekran koruyucu cikiyor ama sordum yedek kocaelinde yok.hayirlisi diyorum.bu fiyata daha ne olsun diyorum…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*