Anasayfa / Mobil / Telefon Mesaj Virüsleri Nasıl Temizlenir

Telefon Mesaj Virüsleri Nasıl Temizlenir

Korsanlar bilgisayar ve telefonlarınıza sızmak için hergün yeni yöntemler piyasaya sürmekte. Son yöntemlerden biride Sms ile virüslü linkler göndererek kullanıcıları tuzağa düşürmek. Sahte yazılım yüklemesi yaptırarak cihazlarınıza sızmaya çalışan korsanlar bu yöntemi her mecrada kullanıyor. Özellikle sosyal medya kanallarını kullanarak bu linkleri yayan korsanlar, bu yöntemlerin artık farkedilmesiyle , Sms kanalını daha sık kullanmaya başladı.

Reklamlar

Dikkatinizi çekecek ve bağlantıya tıklamanızı sağlayacak içerikler üreterek bu linkleri sms aracılığıyla sizlere ulaştırmaya çalışıyorlar. Burada yöntemler hergün değişebilir. Kimi zaman borcunuz olduğunu söyleyerek, kimi zaman faturanızı gönderir gibi bu linkleri iletebiliyorlar.

Burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta; kaynağını bilmediğimiz linklere tıklamamak ve buradan yönlendirilen yazılımları indirmememiz gerekmektedir.

Reklamlar

Farkında olmadan bu tarz virüsleri cihazınıza bulaştırdıysanız en sağlıklı yöntem cihazı fabrika ayarlarına döndürmek olacaktır. Bunun haricinde MalwareBytes yazılımını kullanarak genel bir temizlik yapabiliriz.

Yazılımı indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

MalwareBytes

Uygulamayı indirdikten sonra otomatik olarak kurulacaktır. “Scanner” menüsünü kullanarak tarama temizleme işlemlerini otomatik olarak yapabiliriniz.

android malwarebytes

Tarama tamamlandıktan sonra tespit edilen virüsler listelenecek ve silinecektir. Virüs programları her zaman tam anlamıyla temizlik yapamayabilir. Eğer temizlik yapmanıza rağmen telefonunuzda gariplikler hissediyorsanız bilgilerinizi yedekleyerek fabrika ayarlarına dönmenizi tavsiye ederiz. Bu süreçte telefonunuzdan girmiş olduğunuz hesapların, özellikle banka hesaplarının şifresini değiştirmelisiniz.

Daha detaylı sorunlar için sitemizde arama yapabilir ve ilgili makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*