Anasayfa / Mobil / Telefon hangi parçalardan oluşur

Telefon hangi parçalardan oluşur

Akıllı telefon bileşenleri, dışardan bakınca çok karışık görünüyor. Peki bir akıllı telefon hangi parçalardan oluşur ? Cihazınızın çalışmasına yardımcı olan temel donanım katmanlarını sizler için bir araya getirdik. Akıllı telefonun içindeki tüm parçaları öğrenmeye hazır mısınız? O zaman başlayalım..

Reklamlar

Akıllı telefonun içine giriyoruz

1.Ekran

Akıllı telefonun en belirgin bileşeni ekranıdır ve gördüğünüz her ayrıntı dışarıda olsa da, aslında cihazın dahili bir bileşenidir. Günümüz akıllı telefonlarında ekran teknolojileri iki ana tipte geliyor:

  • LCD tabanlı ekranlar (IPS teknolojisi ve çeşitleri)
  • LED aydınlatma ekranlar (AMOLED, Super AMOLED ve varyasyonları)

2.Batarya

Telefonların pilleri mobil cihazlarda çıkarılabilir veya sabit lityum iyon pil teknolojisini kullanır. Bataryalar, akıllı telefonun en önemli bileşenidir. Eğer lityum iyon pile sahipseniz, kalibrasyon ve test gibi sorunlar yaşamazsınız. Yine de bu, mevcut nesil pillerin sorunsuz olmadığı anlamına gelmesin. Kullanıcılar, bu tarz uçucu bileşenler kullanan donanımlara dikkat etmesi gerekiyor.

Reklamlar

3.SoC (System-on-chip veya Chipset)

SoC, bir akıllı telefonda mevcut olan belki de en önemli bileşendir ve bazı kullanıcılar bunu cihazın işlemcisi olarak karıştırır. Ancak, bundan çok daha fazlasıdır. SoC; CPU, GPU, LTE modem, ekran işlemcisi, video işlemcisi ve telefondaki işlevsel bir sistem’e dönüştüren tüm parçalardan oluşabilir.

Birçok firmaya ait (Qualcomm, MediaTek, Samsung, Huawei, Apple) gelişmiş yonga setlerine sahip telefonlar görebilirsiniz. Buna rağmen, tüm yonga setleri, ARM ile aynı sistem mimarisini kullanıyorlar. ARM sadece kendi işlemcilerini ve GPU’larını üretmekle kalmayıp, aynı zamanda tasarım ve sistem mimarisini diğer şirketlere de lisanslayarak çalışır, böylece teknolojilerini güçlü ve verimli SoC’ler yapmak için kullanabilirler.

4.Bellek ve depolama

Hiçbir akıllı telefon RAM ve bellek (sistem depolama) kullanılmadan çalışamaz. İlk olarak, RAM hakkında konuşalım; çoğu mobil cihaz LPDDR3 veya LPDDR4 kullanırken, bazı ileri teknoloji akıllı telefonlar LPDDR4X RAM kullanır. ‘LP’, ‘Düşük Güç‘ anlamına gelir ve bu yongaların toplam voltajını azaltır, bu da onları oldukça verimli hale getirir ve cep telefonlarına daha uzun pil ömrü sağlar.

LPDDR4, LPDDR3’ten daha verimli ve güçlüdür, LPDDR4X yüksek seviyede hız ve verimlilik sağlar. LPDDR4X’in üretimi daha pahalıdır, bu yüzden onları sadece amiral gemisi akıllı telefonlarında modellerinde görebiliyoruz.

Dahili depolama alanına gelince, 32GB arasında değişen flash bellek olarak bulunur ve bazı telefonlarda 256GB’a kadar çıkabilir. Doğal olarak, kullanıcıların gereksinimleri ve kullandıkları depolama miktarı ile birlikte artmaktadır.

5.Modemler

Akıllı telefonlar günün sonunda sadece telefon olduğundan, kısa mesaj ve çağrı almak ve göndermek için iletişim bileşenlerine ihtiyaç duyarlar. İşte burada modemler devreye giriyor ve her SoC üreticisinin kendi modem markası var ve buna Qualcomm, Samsung, Huawei ve diğerleri dahildir.

Üreticiler her geçen gün LTE çiplerin en verimlisini sunmak için yeni teknolojiler kullanıyor. Ancak, kendi hücresel ağınız bu hız seviyelerini desteklemiyorsa, akıllı telefonlarda böyle güçlü çiplerin bulunmasının kesinlikle bir anlamı yoktur.

6.Kamera

Tüm akıllı telefonlar arka ve ön kameralara sahiptir. Daha kaliteli çekimler sunmak için bu sayı da giderek artmaktadır. Örneğin iPhone XR telefonlar 12 Megapiksel çözünürlüğündeki f/1.8 diyafram değerine sahip 26mm geniş açılı ana kamera, 1/2.55 inçlik sensörle geliyor. Bir akıllı telefon üç ana bölümden oluşur:

  • Sensör
  • Lens
  • Görüntü işlemcisi

7.Sensörler

Bir akıllı telefonda, ‘dokunmatik’ işlevini sunmasını sağlayan beş ana sensör vardır. Tüm bu sensörlerin adları ve önemleri aşağıda detaylandırılmıştır:

  • İvmeölçer : Uygulamalar tarafından cihazın yönünü ve hareketlerini algılamak için kullanılır.
  • Jiroskop : Telefonunuzun dönüşünü (Yatay/Dikey) tespit etmek için Accelerometer ile birlikte çalışır.
  • Dijital Pusula : Telefonun harita / navigasyon amacıyla Kuzey yönünü bulmasına yardımcı olur.
  • Ortam Işığı Sensörü : Bu sensör, ekran parlaklığını çevre ışığına göre otomatik olarak ayarlayabilir ve pil ömrünün korunmasına yardımcı olur.
  • Yakınlık Sensörü : Görüşme sırasında, cihaz kulaklarınıza yaklaştırılırsa, istenmeyen dokunma komutlarını önlemek için ekranı otomatik olarak kilitler.

Artık bir akıllı telefonun içindeki parçalarla ilgili daha fazla bilgiye sahipsiniz. Ekleyeceğiniz bir şey varsa, düşüncelerinizi ve geri bildirimlerinizi yorum ile iletebilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*