Anasayfa / Bilişim / Tar.gz dosyası nedir nasıl açılır

Tar.gz dosyası nedir nasıl açılır

Reklamlar

Tar.gz dosyası, klasörleri tek bir dosyada saklamak için kullanılan bir dosya koleksiyonudur. Genellikle Linux işletim sistemleride kullanılmasına rağmen, windows işletim sistemlerinde de kullanılmaktadır. Dosya genellikle “tar.gz veya .tgz” uzantısı ile saklanır. Teknik olarak dosya adı TGZ olarak adlandırılmaktadır.

Linux işletim sistemlerinde, tar komutu yardımıyla istenilen dosyaları arşivleyebilir, bunların üzerine yenilerini ekleyebilir, istediğiniz zaman da tekrar açıp eski haline getirebilirsiniz. GNU gzip komutu ise dosyaların sıkıştırılması (zip) ve sıkıştırılmış dosyaların açılması (unzip) işlemlerini yapabiliyor. Fazla disk alanınız yoksa bu iki komut işinize yarayacaktır.

Reklamlar

Tar dosyası nasıl açılır ?

Eğer bilgisayarınızda dosya sıkıştırma yazılımı varsa, bu yazılımı kullanarak dosyayı açabilirsiniz. Bunun haricinde  MacOS veya Linux sistemlerde terminal kullanarak da dosyayı açabilirsiniz.

tar -xzf tarfile

-v: Komutun ilerlemesini gösteren ayrıntılı modunu etkinleştirir.

-x: Dosyayı açar

-z: İlgili komut ile belirlediğiniz bir dosyayı sıkıştırabilirsiniz.

-f: STDIN yerine dosya girişini belirtir

Windows işletim sistemlerinde dosyayı açmanın en kolay yolu 7-zip ve Winrar yazılımlarını kullanmaktadır. Bu yazılımlar ile dosyayı tek tıklama ile açabilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*