Anasayfa / İnternet / Siz Aramadan O Bulacak !

Siz Aramadan O Bulacak !

Google servislerini akıllı telefon ve bilgisiyarlarla buluşturan yeni servisi ‘Google Now’u geliştiren Barış Gültekin, “Çocukken ‘Uzay Yolu’nda izlediğimiz bilgisayarlarla konuşma sahnesini hayata geçiriyoruz. Soru sormadan neyi soracağınızı tahmin edip cevap verecekler” dedi.

DÜNYANIN en büyük arama motoru Google, ‘Uzay Yolu’ filmini gerçeğe dönüştürüyor. Google servislerini akıllı telefonlarla buluşturan yeni servisi ‘Google Now’ın geliştiricisi ve ürün yönetim direktörü Barış Gültekin, “Artık arama servislerinde, bilgisayar ve telefon kullanımında büyük değişim yaşanıyor. Çocukken ‘Uzay Yolu’nda izlediğimiz bilgisayarlarla konuşma sahnesi için çalışıyoruz ve bunu her iki alanda da yapmaya başladık” dedi.

Reklamlar

GERÇEKTEN AKILLI OLMALI

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisi mezunu olan Barış Gültekin, yedi yıl önce çalışmaya başladığı Google’da yaptığı özel projelerle dikkat çekiyor. İstanbul’da görüştüğümüz Gültekin, 90’lı yılların sonunda anahtar kelimelerle yapılan aramaların bugün çok yeni noktalara belirterek şunları söyledi: “Arama servisleri gözlerimizin önünde inanılmaz değişim yaşıyor. Yeni dönemde tıpkı Uzay Yolu’nda olduğu gibi insanlar bilgisayarlarla iletişim halinde olacak. İnsanlar hem bilgisayarlara hem de akıllı telefonlarıyla konuşarak iletişim kurmaya başlıyor. Her ikisi de kullanıcıların sordukları soruya en doğru cevabı vermeli ve gerçekten “akıllı” olmalı. Yeni dönemin en büyük özelliklerinden birisi de siz henüz soru sormadan neyi soracağınızı tahmin ederek size gerekli cevapları vermeleri olacak. Uzay Yolu sahneleri adım adım gerçek olacak.”

DOĞRU CEVAP ZAMANI

Google’ın ilk önce sorulan soruya karşılık internet sayfalarına yönlendirme yaptığı ancak artık sorulan soruya en doğru şekilde cevap vermeye çalıştığını anlatan Gültekin, “Önceden bilgileri eşleştiriyorduk şimdi web sitelerini anlıyoruz ve sorulara oradan en doğru yanıtı vermeye çalışıyoruz. Tüm servislerimizde kullanıcıların bilgi güvenliğine büyük önem veriyoruz, bu alanda ciddi yatırımlar yapıyoruz. Kullanıcının her alanda kendisi bilgisini kontrol etmesine olanak sağlıyoruz” yorumunu yaptı.

Reklamlar

Türkiye’ye gelmesi için çalışıyoruz

KİŞİSEL asistan gibi kullanılan ‘Google Now’ servisinin henüz Türkiye’de kullanılmadığını belirten Barış Gültekin, “Google Now’da potansiyel çok fazla ve bu bizi çok heyecanlandırıyor. En yakın zamanda Türkiye’de de kullanılması için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz” diye konuştu. Gültekin, Google’ın çalışanlarına girişimcilik konusunda çok destek verdiğini de söyledi.

Akıllı telefonları daha akıllı yapıyor

GOOGLE Now, bir yıl içinde Google’ın en önemli servislerinden biri haline geldi. Akıllı telefonları adeta bir “kişisel asistan”a dönüştürülen uygulamanın fikir babası olan Barış Gültekin, projeye ‘Akıllı telefonların daha akıllı olması gerekiyor’ düşüncesiyle başladığını anlattı. Gültekin, “Bu servis sayesinde sesli komutlarla telefonunuza sorular sorabiliyorsunuz. Bununla da kalmıyor. Asıl özelliği sizin hayatınızı sizin izin verdiğiniz bilgileri kullanarak kolaylaştırması. İşinize giden yolda trafik olup olmadığını, şehrinizin hava durumunu, akşam yapacağınız toplantıya olan uzaklığınızı size söylüyor. Şu anda Amerika’da hem Android hem de IOS işletim sistemlerinde kullanılabiliyor” dedi.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*