Anasayfa / Donanım / Ram testi nasıl yapılır Ram test programı

Ram testi nasıl yapılır Ram test programı

Bilgisayarınızda çok önemli bir işlem yapıyorsunuz, birden bilgisayarınız yeniden başlatılıyor. Bu genellikle RAM’inizde bir problem olduğu anlamına gelmektedir. Diğer işaretler şunlar olabilir: bilgisayarınız temel uygulamaları açmak için çok uzun sürebilir, başlangıç ​​veya kapanış için çok uzun sürüyor, ve hatta bazen mavi ekran bile alabilirsiniz. Bütün bunlar, RAM’inizde bir sorun olduğunu gösteren olası belirtiler olabilir. Ram arızalarını yapacağınız testler ile tespit edebilirsiniz.

Reklamlar

Yöntem 1.Windows bellek tanılama aracı

Bu ram test yöntemi , herkesin kullanabileceği en kolay yöntemdir. Windows ram test aracı Windows işletim sistemlerinde yerleşik olarak bulunmaktadır. Diğer herhangi bir bellek test programı gibi, bu bellek aracı da bilgisayarınızın belleğinin kapsamlı bir analizini yapmak için tasarlanmıştır.

Başlat > Çalıştır’a mdsched.exe yazın.

Reklamlar

Yöntem 2. MemTest86

Memtest86, ram testi için kullanmayı düşünebileceğiniz başka bir test aracıdır. Windows Tanılama Aracı’nın aksine, MemTest86 yalnızca bilgisayarınızı bir USB veya CD sürücüsü kullanarak başlattıktan sonra bir bellek testi gerçekleştirebilir.

Yazılımı indirmek için resmi web sitesini kullanabilirsiniz.

https://www.memtest86.com/

Test tamamlandığında, Esc tuşuna basın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Testinizin sonuçları ekranınızın sağ tarafında görünecek ve herhangi bir hata olması durumunda bunları detaylı olarak görebilirsiniz.

Yöntem 3. RAM’ı çıkarıp takın

Son kontrol yöntemi, arızalı olduğunuz ram’i çıkarıp bilgisayarınızı test etmenizdir. Bilgisayarınızda sorun yaşıyorsanız ve birden fazla ram’e sahipseniz, ram’leri tek tek takarak test edebilir, böylece arızalı olanı tespit edebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*