Anasayfa / İnternet / PST ve OST dosyaları arasındaki fark nedir ?

PST ve OST dosyaları arasındaki fark nedir ?

Outlook verilerinizi, PST veya OST dosyaları olarak depolanır. Her iki dosya uzantısı da temel olarak aynı işi yapıyor fakat verilerinizi yedeklemek, geri yüklemek veya taşımak isteyip istemediğinize bağlı olarak bazı önemli farklılıklar vardır.

Reklamlar

Bir POP hesabınız varsa, Outlook tüm e-postalarınızı ve randevularınızı Kişisel Depolama Tablosu (.pst) dosyasında depolar. Outlook’a bir PST dosyası aktarılabilir. Bu, e-postanızı yeni bir bilgisayara taşımak veya bilgisayarınızın çökmesi veya çalışmaz hale gelmesi durumunda kaydedebileceğiniz bir yedek oluşturmak için idealdir.

Microsoft Outlook 2013’e kadar, PST dosyaları IMAP veya MAPI hesapları için de kullanılıyordu. Ancak, Outlook 2016’dan başlayarak, istemci tüm e-postalarınızı ve randevularınızı IMAP ve MAPI hesaplarından bir Çevrimdışı Depolama Tablosu (.ost) dosyasında depolar.

Reklamlar

OST dosyaları, internet bağlantınız olduğu sürece e-posta sunucusuyla otomatik olarak senkronize edilir. Yine de PST dosyalarının aksine, bir OST dosyasını Outlook’a aktaramazsınız.

Outlook’u yeni bir cihaza kuruyorsanız ve e-posta hesabınıza IMAP veya MAPI aracılığıyla bağlanıyorsanız, tüm e-postalarınız sunucuda olacak ve otomatik olarak indirilecektir.

PST ve OST dosyaları arasındaki kritik fark, bir PST içeriğinin yalnızca o dosyada mevcut olmasıdır. Bununla birlikte, bir OST’nin içeriği, e-posta sunucusunda ve e-posta hesabınıza erişmek için kullandığınız diğer herhangi bir cihazda da mevcuttur.

Normal şartlarda, PST ve OST dosyaları ile ilgili herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Yalnızca verileri yeni bir bilgisayara taşıdığınızda veya e-postalarınızı arşivlemek istediğinizde gerçekten önemlidirler. Bir POP3 e-posta hesabı kullanıyorsanız, PST dosyasını yeni bilgisayarınıza kopyalamanız ve ardından Outlook’a aktarmanız gerekir, aksi takdirde tüm e-postalarınızı kaybedersiniz. PST dosyasını Outlook’a aktarırsanız, bu e-postaları yine de görüntüleyebilirsiniz, ancak bunlar artık e-posta sunucusunda olmayacaktır.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*