Anasayfa / Donanım / No video input hatası çözüm yolları

No video input hatası çözüm yolları

Masaüstü bilgisayarınızı açmaya çalışırken, “No video input” hatasıyla mı karşılaşıyorsunuz ? Aslında hatadan ziyade, bir uyarı olarak düşünebiliriz. Bu durum, bilgisayarınızdan, monitörünüze herhangi bir görüntü aktarılamadığı anlamına gelmektedir.

Reklamlar

No video input uyarısı monitörünüzden kaynaklanmamaktadır. Bu sebeple monitörünüzde herhangi bir ayar değişikliği yapmanıza gerek yoktur. Hatayla karşılaşıldığında aşağıdaki aşamalar dikkatle takip edilmelidir.

No video input çözüm yöntemleri

1.Vga kablo kontrolü: Öncelikle VGA kablo kontrolünün yapılması gerekiyor. Monitör ve bilgisayar tarafında kablonun takılı olduğundan emin olun.

Reklamlar

Vga kablosunun gevşemesi veya çıkması, en çok karşılaşılan hatalardan biridir.

2. Power kablo: Bilgisayarınızın güç (power) kablosunu çıkarıp 30 saniye bekledikten sonra tekrar takın. Bu işlemden sonra bilgisayarınızı açarak görüntü gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Monitör güç kablosunu çıkarmanıza gerek yoktur. Bu işlemi sadece bilgisayar kasanız için yapmanız yeterlidir.

3. Ram: Yukarıdaki adımlar sorunu çözmediyse, daha detaylı bir inceleme gerekecek.

Bilgisayarınıza takılı olan ram’leri çıkarıp tekrar takarak bir test yapmanız gerekiyor. Eğer birden fazla RAM kullanıyorsanız, ilk aşamada ram’leri tek tek takarak deneyebilirsiniz.

4. Ekran kartı kontrolü: Eğer harici bir ekran kartı kullanıyorsanız, ekran kartınız slottan çıkmış veya gevşemiz olabilir. Ekran kartınızın slot’a doğru takıldığından emin olmanız gerekiyor.

Gerekirse, ekran kartınızı çıkarıp slotlarını temizleyerek tekrar takabilirsiniz.

Başlıca hata sebepleri ve çözüm yollarını paylaşmaya çalıştık. Bunlar haricindeki sorunlar için teknik destek almanız gerekebilir. Eğer dahili bir ekran kartınız varsa, anakartınız arızalı olabilir.

Laptoplarda bu sorunla karşılaşıyorsanız, Laptop çalışıyor ama ekran gelmiyor yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hata hakkında daha detaylı bilgi almak ve özel destek almak istiyorsanız, yorum atarak hata hakkında detayları bize iletin. Tekrar yardımcı olabilmek için elimizden geleni yapabiliriz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

5 yorum

  1. Hayırlı günler bilgisayarda kullandığım monitör boşa çıktı bende tv olarak kullanmak için vga hdmi dönüştürücü ve full HD mini next recever aldım taktım fakat ses var görüntü yok . MONİTÖR MARKASI PHİLİPS 190CW8FB NO VİDEO İNPUT DİYE ekranda yazı çıkıyor DİKKAT BU VİDEO MODUNU GÖRÜNTÜLEMEZ, BİLGİSAYAR EKRAN GİRİŞİNİ 1440X900 @ 60OHZ OLARAK DEĞİŞTİRİN diyor televizyonda 720p yaptım tekrar recevir bağladım fakat bir türlü olmadı sorun ne olabilir acaba yardımcı olursanız sevinirim.

  2. 2. monitörüm phlips kablo yu taktım vga olanı ama bu hatayla karşılaştım ve yapamıyorum

  3. Kardesim bilgisayarı dügmeden kapatıyormuş açtığımda bir hata ile karsılaştım neden oldugunu anlamadım düzelttim sonra yenden aynısı yapmış bidaha hep no video input hatası aldım düzeltemedim yardım ederseniz sevinirim

  4. Yaklasik 2 saattir cozum yolu ariyorum kasadaki guc kablosunu cikardim 1 dk bekledim ve monitor geldi saka gibi tesekkkur ederim

  5. bilgisayarımda no imput yazıyordu günlerce uğrastım fakat çözülmedi en son vga kabloyu değiştirince düzeldi bu hatada ilk bence kabloya bakmak lazım boşu bosuna günlerce kasayla uğrasıp durdum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*