Anasayfa / Netflix / Netflix’in etkileyici tarihi nasıl kuruldu ?

Netflix’in etkileyici tarihi nasıl kuruldu ?

Netflix bugün, internetin devlerinden biri ama Netflix nasıl başladı ve kim tarafından kuruldu ? İşte Netflix’in kısa tarihi..

Netflix, film veya dizi izlemek istediğimiz zaman tercih edeceğimiz ilk platform Fortune araştırmalarına göre dünyadaki tüm internet bant genişliğinin % 15’ini oluşturmaktadır. Posta yoluyla DVD satan bir şirket nasıl bu konuma geldi ? Netflix için önemli kilometre taşlarını inceleyelim.

Reklamlar

Netflix ne zaman başladı ?

Netflix ilk olarak 1997 yılının Ağustos ayında iki girişimci Marc Randolph ve Reed Hastings tarafından kuruldu. Şirket, Scotts Valley, California’da başladı ve dünyanın önde gelen eğlence platformu haline geldi. İlk açıldığında, Netflix tamamen web sitesi tabanlı bir film kiralama hizmetiydi. İnsanların çevrimiçi DVD kiralamasını sağlıyordu. Sistem şöyle çalışıyordu; kullanıcılar DVD siparişi verip, içeriği izledikten sonra onları tekrar Netflix’e gönderirdi.

Kurucu: Reed Hastings

Reklamlar

Reed Hastings, 1997’de Netflix’i kurdu. 1991’de Reed, yazılım geliştiricileri için araçlar yapan Pure Software’i kurdu. 1995 Halka Arz ve çeşitli satın alımlardan sonra Pure, 1997’de Rational Software tarafından satın alındı. Reed 1983 yılında Bowdoin Koleji’nden BA, 1988’de Stanford Üniversitesi’nden yapay zeka alanında MSCS aldı . Bowdoin ve Stanford arasında Reed, Svaziland’da bir lise matematik öğretmeni olarak görev yaptı. Reed evli ve iki çocuk babası.

Kurucu ortak ve CEO: Marc Randolph

Marc Randolph, Silikon Vadisi girişimcisi, danışmanı ve yatırımcısıdır. Netflix’in kurucu ortağı ve kurucu CEO’su olarak, 150 milyon aboneye kadar büyüyen bir hizmet için zemin hazırladı ve dünyanın medyayı nasıl deneyimlediğini temelden değiştirdi. Ayrıca 2003 yılında şirketten emekli oluncaya kadar Netflix yönetim kurulunda görev yaptı.

Netflix ne zaman ve nerede kuruldu?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Netflix 1997 yılında Scotts Valley, California’da kuruldu. Başlangıçta kiralama başına ödeme modeli kullanan, posta yoluyla kiralanan bir DVD hizmetiydi. Kullanıcılar web sitelerinde istedikleri filmlere göz atabilir, sipariş verebilir, Netflix onları kapıya kadar gönderirdi. Kiracılar DVD’leri bitirdikten sonra, onları geri gönderirdi. Önemli bir büyümenin ardından, Netflix abone tabanlı bir modele gçeti. Bu modelle, kullanıcılar DVD’leri istedikleri kadar saklayabilirler, ancak mevcut filmlerini iade ettikten sonra yeni bir film kiralayabilirler.

Sonunda 2010’da hepimizin bildiği bir akış modeli tanıtacaklardı.

Netflix ismi nereden geliyor ?

Sizin de tahmin edeceğiniz gibi Netflix adı “Net” internetin ortak kısaltması ve “Flix” film için kullanılan argo bir kısaltma kombinasyonundan oluşuyor.

Netflix tarihindeki önemli olaylar

1997  – Reed Hastings ve yazılım yöneticisi Marc Randolph, çevrimiçi film kiralama hizmeti sunmak için Netflix’i kurdu.

1998  – Netflix, ilk DVD kiralama ve satış sitesi Netflix.com’u açtı.

1999  – Netflix, düşük bir aylık fiyata sınırsız DVD kiralama sunan bir abonelik hizmetini piyasaya sundu.

2000  – Netflix, tüm Netflix üyeleri için seçimleri doğru tahmin etmek üzere Netflix üyelerinin derecelendirmelerini kullanan kişiselleştirilmiş bir film öneri sistemi sundu.

2002  – Netflix ilk halka arzını yaptı

2005  – Netflix üye sayısı 4,2 milyona yükseldi.

2007  – Netflix, üyelerin kişisel bilgisayarlarında televizyon şovlarını ve filmlerini anında izlemelerini sağlayan akış sundu.

2008  – Netflix , Xbox 360, Blu-ray disk oynatıcılar ve TV set üstü kutularında yayın yapmak için şirketlerle işbirliği yaptı.

2009  – Netflix, PS3, İnternet bağlantılı TV’ler ve İnternet’e bağlı diğer cihazlarda akış sağlamak için tüketici elektroniği şirketleriyle ortaklık başlattı.

2010  – Netflix, Apple iPad, iPhone ve iPod Touch, Nintendo Wii ve diğer cihazlarda kullanılabilir. Netflix hizmetini Kanada’da başlattı.

2011  – Netflix Latin Amerika ve Karayipler’de kullanıma sunuldu.

2012  – Netflix, Birleşik Krallık, İrlanda ve Kuzey Ülkeleri de dahil olmak üzere Avrupa’da kullanıma sunuldu.

2013  – Netflix, sıra dışı drama dizisi, komedi dizisi ve “House of Cards”, “Orange is new black” ve “The Square” için özel belgesel veya kurgusal olmayan 31 ilkel Emmy adaylığı aldı. House of Cards üç Primetime Emmy Ödülü kazandı. Netflix, Primetime Emmy için aday gösterilen ilk internet TV ağıydı.

2014  – 2014 yılında Netflix, Avrupa’da 6 yeni ülkeye (Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Lüksemburg ve İsviçre) başladı. Netflix, “House of Cards” ve “Orange is the New Black” için 7 yaratıcı Emmy Ödülü kazandı. Netflix’in bu tarihte dünya çapında 50 milyondan fazla üyesi var.

2015  – Netflix, İtalya, İspanya ve Portekiz’de Avrupa genelinde genişlemeye devam ederek Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya’da faaliyete geçti.

2016’dan  itibaren – Netflix tüm dünyada mevcut.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*