Anasayfa / İnternet / Modeme bağlı cihazları engelleme

Modeme bağlı cihazları engelleme

Modeme bağlı cihazları engellemek için kullanabileceğiniz basit bir yöntemi sizlerle paylaşacağız. Kablosuz ağ güvenliği için nereden bağlı olduğunu bilmediğiniz aygıtları engellemek, ağ güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Kablosuz modeme bağlı cihazları engellemek için birçok farklı yöntem vardır. Bugün, modemimizin kablosuz ağ güvenliği ayarlarını kullanacağız.

Reklamlar

Birçok modem’de kablosuz cihazları engellemek için mac engelleme özelliği vardır. Mac engelleme özelliği ile engellemek istediğiniz cihazın mac adresini yazarak, kolaylıkla bu cihazı engelleyebilirsiniz. MAC adresi filtrelemesi kablosuz iletişim güvenliğinin sağlanması için şart değildir. Ancak veri güvenliğiniz için şifrelemeye ek olarak MAC adresi filtrelemesi yapmanız da tavsiye edilir.

Modem bağlı cihazlar nasıl engellenir ?

Modem marka / modem farketmeksizin, tüm modemlerde aşağıdaki ayarları bulabilirsiniz. Örnek anlatım TP-LINK modemde yapılmıştır.

Reklamlar

Kablosuz ayarları > Kablosuz durum altında, modeminize bağlı tüm cihazları görebilirsiniz. Burada engellemek istediğimiz mac adresini belirliyoruz.

Kablosuz mac filtresini etkinleştirerek, filtre kuralının “yasakla” olarak seçildiğinden emin olun.

Yeni ekle seçeneğine tıklıyoruz.

Engellemek istediğiniz cihazın mac adresini yazarak, bu cihaz için bir açıklama girin ve ayarları kaydedin.

Tebrikler! Modeminize bağlı cihazı engellediniz. Tüm işlem bu kadar.

Bir cihaz için Bağlantı Engelleme ayarlarını yapılandırabilirsiniz. Bağlantı Engelleme ayarlarına bağlı olarak, güvenlik duvarı gelen ve giden bağlantıları engeller ya da bunlara izin verir. Yapılandırdığınız erişim seçenekleri seçtiğiniz ağ aygıtına özgüdür. Ayarlar sadece Mac’iniz belirtilen ağ konumuna bağlandığında geçerlidir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*